Średnio co czwarta osoba w Małopolsce umiera na nowotwór

26.11.2018

Statystyki nie kłamią. Średnio co czwarta osoba w Małopolsce umiera na raka. Mieszkańcy województwa najczęściej chorują na nowotwory płuc, jelita grubego, czy piersi.

Problem, według lekarzy, leży przede wszystkim w profilaktyce. Polacy boją się usłyszeć, że na coś chorują i wolą żyć w nieświadomości. Najczęściej diagnozowany nowotworem jest rak płuc. To, według danych, także najczęstsza nowotworowa przyczyna zgonów.

Profilaktyka jest bardzo ważna. Trzeba zwracać uwagę na kilka rzeczy. Dotyczy to przede wszystkim palaczy – podkreśla Maria Srebro-Stańczyk, lekarz-onkolog ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Palacz zazwyczaj kaszle po jakimś czasie, więc jeśli zmienił mu się charakter kaszlu i kaszle raz sucho, raz mokro, pojawił się jakiś świst to powinien zostać zdiagnozowany. Nawracający stan zapalny po tej samej stronie klatki piersiowej, w późniejszych etapach duszność, stridor krtaniowy, krwioplucie to objawy, które powinny dać do myślenia.

Już niebawem w RDN Małopolska kolejna edycja programu Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce. Lekarze ze Szpitala św. Łukasza będą mówić o profilaktyce, leczeniu i najważniejszych objawach związanych z nowotworami.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN