Stanisław Sorys: – Jeżeli nie dojdzie do zmiany statutu, nikt nie może być rektorem PWSZ [WIDEO]

20.02.2020

O poważnym pacie w sprawie wyborów na rektora PWSZ mówił w programie Słowo za słowo radny małopolski i wykładowca akademicki, Stanisław Sorys.

Jego zdaniem, statut uczelni jest tak skonstruowany, że poza dwoma osobami, które reprezentowały władze poprzedniej kadencji, obecnie nikt nie spełnia wymogów.

To oznacza, że jeżeli zapisy nie zostaną zmienione, wyniki każdego konkursu można podważyć – dodaje.

Najbardziej problematyczny może być warunek, że rektorem może być tylko osoba, która ma co najmniej czteroletnie doświadczenie w zarządzaniu na uczelni, najlepiej w PWSZ.

– Poprzednie władze przygotowały statut. Tak naprawdę jest on przygotowany pod jedną czy pod dwie osoby z kierownictwa PWSZ. Co ciekawe, teraz, nawet gdyby minister szkolnictwa wyższego zechciał wystartować w konkursie, nie spełnia wymagań statutowych. Nie ma doświadczenia czterech lat pracy w tej placówce.

Nieoficjalnie wiadomo, że kandydatów na rektora największej tarnowskiej uczelni może być kilku.

Póki co jednak, oficjalnie, start w wyborach potwierdził wieloletni wykładowca PWSZ i współpracownik ministerialny, prof. Michał Nawrocki.

A tymczasem, jak informowaliśmy, uczelniana Komisja Wyborcza ustaliła kalendarz wyborczy. Wybory odbędą się dwukrotnie.

Najpierw wybrana zostanie osoba, która pokierują szkołą do końca obecnej kadencji, czyli do 31 sierpnia. Później członkowie kolegium elektorów wybiorą rektora na pełną, czteroletnią kadencję.

Więcej w Pulsie Regionu.

Poniżej odpowiedź uczelni: 

Korzystając z prawa do odpowiedzi prasowej proszę o poprawienie informacji przekazanej słuchaczom audycji „Słowo za słowo” (20 lutego 2020 roku) przez dr. hab. Stanisława Sorysa. Informacja ta nie jest zgodna z prawdą, czyli z zapisami Statutu Uczelni.

Gość audycji powiedział: „(…) Nawet gdyby minister szkolnictwa wyższego chciał kandydować na rektora tejże uczelni nie spełnia wymagań statutowych, dlatego że nie ma doświadczenia czterech lat pracy na tej uczelni (…)”.

W punkcie 2. paragrafu 50. Statutu Uczelni znajduje się zapis o tym, że Rektorem Uczelni może być osoba, która:

„posiada co najmniej czteroletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi w wyższej uczelni”.

Zapis ten nie ogranicza prawa startu w wyborach na rektora kandydatom, którzy czteroletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi zdobyli w innych niż tarnowska uczelniach.

Łączę wyrazy szacunku,
Piotr Kopa
Rzecznik prasowy PWSZ w Tarnowie

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN