Jakie stanowisko zajmie prezydent Tarnowa w sprawie spalarni?

08.02.2018

– W czyim interesie działa prezydent Tarnowa, kiedy spółka miejska – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – planuje budowę spalarni? Pytają o to mieszkańcy, także na radiowym facebooku, gdy trwa dyskusja czy w mieście powinna powstać nowa instalacja.

Jeden z internautów zastanawia się nad rolą Romana Ciepieli, który pełni zarówno funkcję prezydenta miasta, jak i przewodniczącego rady nadzorczej MPEC- u. W czyim interesie działa w takim przypadku? – pyta dosłownie.

To pytanie skierowaliśmy do Wydziału Komunikacji Społecznej magistratu. Rzecznik Daniela Motak powiedziała radiu RDN, że prezydent działa w interesie miasta i jego mieszkańców. – Zasiadając w radzie nadzorczej MPEC-u, prezydent reprezentuje miasto Tarnów, które jest większościowym udziałowcem. Gmina miasta Tarnowa posiada ponad 50 procent udziałów w tej spółce. To jest spółka strategiczna, stąd konieczność bezpośredniego nadzoru prezydenta nad jej działalnością – dodaje.

Daniela Motak przekazała reporterce RDN, że poprzedni prezydenci również zasiadali w radach nadzorczych spółek miejskich w tym MPEC-u.

Rzeczniczka dodaje też, że w sprawie spalarni głos mieszkańców jest brany pod uwagę, sprawa została poddana konsultacjom społecznym.

Jak informowaliśmy, planowana budowa spalarni ma kosztować około 140 milionów złotych. Tarnowski MPEC będzie się starał o dofinansowanie unijne inwestycji. Ma ona powstać obok elektrociepłowni przy ulicy Spokojnej. Spółka miejska jest dopiero w fazie konsultacji z mieszkańcami.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Krzysztof Rodak podkreśla, że spalarnia to oszczędności dla miasta. Mieszkańcy natomiast nie kryją obaw, że spalarnia może zaburzyć ich codzienne funkcjonowanie.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Daniela Motak
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN