Stop głupocie, stop pożarom traw

04.04.2019

Na nic się zdają apele strażaków, w regionie znów płoną trawy.

To opłakane w ekosystemie zdarzenia, wysokie koszty akcji i spore zaangażowanie strażaków w jednym miejscu, gdy, nierzadko, są potrzebni także gdzie indziej.

Tak było podczas ostatniej, dwugodzinnej, akcji gaśniczej przy al. Jana Pawła II w Tarnowie. Sporych rozmiarów teren gasiło łącznie 8 zastępów Straży Pożarnej.

– Pamiętajmy o tym, że w przypadku czasami niewinnych z pozoru pożarów traw, one mogą bardzo szybko się przerodzić, jak to miało miejsce przy ul. Jana Pawła II, z małego pożaru przerodzi się w średni. Warunki pogodowe, wysuszona roślinność i wiatr, który może spowodować to, że pożar się bardzo szybko rozprzestrzeni i rozniesie na dużo większej przestrzeni niż się tego spodziewaliśmy 

Od połowy lutego tego roku na terenie powiatu tarnowskiego odnotowano już 130 pożarów. Jest to dużo większa liczba w porównaniu z latami poprzednimi.

– Myślę, że to nie jest dobry pomysł żeby wypalać trawy, ponieważ niszczy się roślinność, a poza tym wszystkie tam istoty żyjące. Poza tym jest zagrożenie pożarowe. – Dziwi mnie, że to się nadal dzieje. – Różnie się widzi w internecie. Też zwierzęta cierpią na tym. – Koszty ratunkowe na pewno są duże, ale poglądy na ten temat są podzielone. – powiedzieli reporterce RDN mieszkańcy regionu.

Za podpalanie traw grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Można też trafić do więzienia nawet na 10 lat. Kara zależy od rozmiarów zniszczeń po pożarze oraz czy ogień zagrażał zdrowiu i życiu ludzi.

Posłuchaj:
Paweł Mazurek
Mieszkańcy regionu
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN