Stowarzyszenie Przyjazny Tarnów przeciw wprowadzeniu w Tarnowie opłat za śmieci uzależnionych od zużycia wody

02.06.2020

Członkowie rad osiedli, którzy wchodzą w skład stowarzyszenia, występowali już w marcu z wnioskiem o uchylenie takiej uchwały do RIO i wojewody.

Jak wiecie z wiadomości RDN, uchwała rozliczania w ten sposób śmieci ma powrócić na najbliższą sesję Rady Miejskiej w poprawionej wersji.

Protest więc nie ustaje.

Jak mówi Tadeusz Mazur, przewodniczący Rady Osiedla Koszyce i prezes stowarzyszenia Przyjazny Tarnów, jeżeli uchwała i tym razem zostanie przyjęta, złożą kolejny wniosek o jej uchylenie.

To niesprawiedliwy system – dodaje.

– Wnioskodawca nie bierze pod uwagę tego, że te 20 tysięcy osób, które nie płacą za śmieci, jest zameldowanych w Tarnowie, ale pracuje przeważnie za granicą i nie ma obowiązku płacenia przy posiadanym meldunku. To niepoważne, że ktoś pracuje w Anglii – czy innym kraju europejskim – a płaci za śmieci podwójnie. Po drugie, jeśli prezydent posiada informacje, że 20 tysięcy tarnowian uchyla się od płacenia, to powinien złożyć zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury, a jednak tego nie robi. Pytanie dlaczego.

Jak dodaje radny osiedlowy Tadeusz Mazur, ustawa wprawdzie dopuszcza uzależnienie opłat za odpady od zużycia wody, ale jest to adresowane do miejscowości turystycznych.

– W miejscowościach turystycznych jest duża różnica pomiędzy liczbą zameldowanych w stosunku do tego ile osób się przewija przez nie w sezonie i nie ma możliwości wliczenia im opłaty za odpady, więc najprostszym rozwiązaniem było wprowadzenie odpłat dla mieszkańców tych miejscowości od zużycia wody. Jest to więc zły system i niesprawiedliwy w stosunku do innych gmin. Opłaty powinny być też w jakiś sposób powiązane ze średnimi dochodami mieszkańców. Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach zwraca uwagę na to. Jednak w poprzedniej uchwale Rady Miejskiej tego nie było.

Wcześniejszą – marcową – uchwałę tarnowskiej Rady Miejskiej uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa.

Prezydent Roman Ciepiela ma przedstawić na najbliższej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radnym również drugą uchwałę, która podnosi opłaty za śmieci od osoby, na wypadek, gdyby radni nie zgodzili się na powiązanej śmieci ze zużyciem wody. W przypadku opłat od osoby miałyby one wzrosnąć o 10 zł.

Posłuchaj:
Tadeusz Mazur
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN