Strajk pracowników pomocy społecznej coraz bardziej realny

25.04.2019

Pomoc społeczna potrzebuje pomocy. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej to kolejna grupa zawodowa, która przypomina o sobie.

Protest trwa już od ubiegłego roku. Może się zaostrzyć w połowie roku. Do strajku mogłoby dojść na przełomie czerwca i lipca. Jeśli tak się stanie, może to oznaczać opóźnienia w wypłatach 500 plus.

W Tarnowie w maju ma ruszyć referendum strajkowe. Kolejne kroki to spór zbiorowy, a potem strajk.

Dyrekcja MOPS-u w Tarnowie na razie nie podejmuje żadnych kroków. Zapowiada je w przypadku oficjalnych informacji ze strony związków o rozpoczęciu referendum.

Jak mówią pracownicy pomocy społecznej w Tarnowie, praca jest bardzo trudna i obciążająca psychicznie. A zarobki średnio – 2700 zł. brutto.

– Głównie pracujemy z rodzinami trudnymi, które mają nie tylko problemy finansowe, ale jest też przemoc, problemy dzieci. Są osoby po zakładach karnych, zaburzone psychicznie. Bywa bardzo różnie. Chodzimy w teren praktycznie same. Bardzo często trafiamy na osoby nietrzeźwe, które nie wiadomo, jak się zachowają. Przeważnie są to akty agresji. Piszą na nas skargi, bo czegoś nie otrzymali – mówi Marta Twardy, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników MOPS w Tarnowie.

Pracownicy walczą o zmiany w systemie pracy i udzielania pomocy – by przeciwdziałać patologiom.

Chcą dodatków do wynagrodzenia za pracę w nocy czy ujednolicenia wynagrodzeń w ośrodkach w całej Polsce.

Posłuchaj:
Marta Twardy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy