Śtryt Pasterski, czyli spotkanie czarnych górali na Wierchomli [ZDJĘCIA]

20.09.2020

Na Wierchomli górale z terenów Piwnicznej spotkali się by świętować i zarażać swoją tradycją i kulturą.  Nie zabrakło czarnych owiec, które są typowe dla tego regiony. Rodowite góralki wypiekają chleby na zakwasie, można tam spróbować swojskich serów i wiele innych smakołyków typowych dla regionu czarnych górali.

– Chcemy pielęgnować pasterskie tradycje i promować kulturę Czarnych Górali – mówi Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górali Karpat.

– Tam gdzie są górale tam i jest owczarstwo. Nie ma góralszczyzny bez owczarstwa . To wydarzenie jest organizowane, żeby ludziom uświadomić, a szczególnie dzieciom i młodzieży, że ta kultura, którą oni prezentują na scenie wywodzi się właśnie do owcy. Dlatego to połączenie, bo mamy tutaj konkurs na „najbrzyckiejsą” czarna owce, bo jesteśmy czarni górale nadpopradzcy. Mamy też tutaj konkurs woła si ojce nasi, który słychać w tle właśnie, który pokazuje już tę kulturę owczarską przełożoną  na instrument, ale to wszystko jedno, jedno wynika z drugiego – dodaje Monika Florek .

Impreza rozpoczęła się w piątek wykładem o instrumentach pasterskich i będzie trwać do wtorku. W planach jeszcze występy taneczne, warsztaty tańca górali podhalańskich, warsztaty z rzemiosła pasterskiego, występy góralskich grup taneczno-muzycznych, a także wiele innych atrakcji.

Posłuchaj:
Monika Florek prezes Stowarzyszenia Górali Karpat.
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN