Subwencji oświatowej nie wystarczy na podwyżki dla nauczycieli i na dodatkowe oddziały w szkołach

26.08.2019

Tarnów i powiat szukają pieniędzy i już zapowiadają, że będą cięcia, by zaoszczędzić na innych inwestycjach. Na edukację pójdą też rezerwy.

W szkołach powiatu tarnowskiego kumulacja podwójnego rocznika przyniosła 20 dodatkowych klas, na które powiat musi sam wygospodarować w tym roku pieniądze.

Na razie z ministerstwa nie mamy również pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, a od 1 września musimy je zabezpieczyć. Musimy tez znaleźć środki na pokrycie kosztów wynikających z dodatkowych oddziałów. Na to nie otrzymamy zwiększonej subwencji i musimy przez te 4 miesiące zabezpieczyć we własnym budżecie środki, żeby zbilansować oświatę. Łącznie na podwyżki i na dodatkowe klasy w szkołach potrzeba około 2 milionów zł. Nie ma żadnych szans na to, ze dostaniemy jeszcze pieniądze na te oddziały, bo subwencja nie jest przydzielana na rok szkolny, tylko kalendarzowy – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.

W związku z większym naborem w powiecie są do zapełnienia etaty.

– Te 20 oddziałów więcej to jest około 40 etatów, więc nasi nauczyciele, którzy mają etaty nie w pełnej wysokości czyli nie mają tych 18 godzin będą je uzupełniali do pełnego etatu a będą jeszcze takie szkoły, gdzie będzie trzeba przyjąć nowych nauczycieli w określonych kierunkach kształcenia.

Dla Tarnowa to oznacza mniej inwestycji i obniżenie standardów. Odczują to wszyscy mieszkańcy – zapowiada Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

– To bardzo wpłynie na remont dróg, częstotliwość sprzątania ulic, odśnieżanie. Inwestycje, które są rozpoczęte i są podpisane umowy, dokończymy je. Oczywiście będziemy musieli wziąć kredyty, wygospodarować środki w wydatkach bieżących, które pozwolą pokryć wydatki inwestycyjne. To obniżenie standardu odczują wszyscy mieszkańcy.

W Tarnowie same podwyżki dla nauczycieli będą kosztować miasto ponad 5 milionów zł. W ubiegłym roku miasto dołożyło do subwencji ponad 100 milionów zł.

Miasto musi też pokryć koszty podwyżek urzędnikom, bo rośnie płaca minimalna, Do tego dochody z podatku zmniejszą się w samorządach w przyszłym roku znacząco.

 

Posłuchaj:
Roman Łucarz
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jakub Bulzak
play
Słowo za słowo - Urszula Rusecka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN