Święto Odzyskania Niepodległości po sądecku

11.11.2018

W Nowym Sączu walki o niepodległość rozpoczęły się wcześniej niż w listopadzie 1918 roku – przypominają sądeccy historycy. Dziś (11.11) w mieście i okolicznych miejscowościach, mieszkańcy będą świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wydarzenia sprzed 100 lat przypomina Jakub Bulzak.

– 1 września 1918 roku odbyło się nabożeństwo inaugurujące kolejny rok szkolny w kościele świętego Kazimierza. Młodzież pierwszego gimnazjum umawia się wcześniej, że nie odśpiewają tradycyjnego hymnu na cześć cesarza. Pod koniec nabożeństwa młodzież wręcz huknęła hymn Boże coś Polskę – wyjaśnia sądecki historyk.

– Później sprawy potoczyły się już szybko. W październiku Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Królestwa Polskiego i wszyscy już wiedzą, że wojna została przegrana przez państwa centralne. W Nowym Sączu zostaje zwołane posiedzenie Rady Miejskiej, podczas której burmistrz Barbacki odczytuje telegram z tymi informacjami. Później Ochotnicze Oddziały Wojskowe zbierają się pod Domem Robotniczym przy ulicy Zygmuntowskiej i maszerują w kierunku koszar gdzie obecnie swoją siedzibę ma Karpacki Oddział Straży Granicznej. Tam dokonują przewrotu wojskowego i rozbrajają oficerów austriackich. Szef garnizonu dobrowolnie odpina szable i zapłakany oddaje ją Polakom. W tym czasie po raz pierwszy w sali obok orkiestra odegrała Mazurka Dąbrowskiego – tłumaczy Jakub Bulzak.

W tym roku aby uczcić Święto Niepodległości uroczystości w Nowym Sączu rozpoczną się na cmentarzu komunalnym o godzinie 10.00. Godzinę później w Kościele świętego Kazimierza zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. W samo południe pod Dębem Wolności będzie można posłuchać pieśni patriotycznych.

Posłuchaj:
rozmowy z Jakubem Bulzakiem
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN