Świętowali tarnowscy policjanci [ZDJĘCIA]

24.07.2019

W czasie uroczystych obchodów 100-lecia powstania policji Polskiej otrzymali też nowy sztandar. Pierwszy od czasu utraty przez Tarnów statusu województwa. Uroczystości zorganizowano na Placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie.

To dla nas ważny i uroczysty dzień – mówi Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej Policji.

– To właśnie przez ten sztandar będziemy mogli być dumni i chodzić z wysoko podniesionym czołem, że Komenda Miejska Policji w Tarnowie ma swój własny sztandar. Jest na nim napisane „Bóg – Honor – Ojczyzna” i mam nadzieję, że będzie się godnie reprezentował na wszystkich uroczystościach państwowych oraz wszystkich uroczystościach, w których ten sztandar będzie brał udział.

Sztandar poświęcił bp tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej złożył też życzenia wszystkim funkcjonariuszom.

– Bardzo ważne jest, aby mieli poczucie swojej misji, która jest akceptowana w społeczeństwie. Życzyłbym im także takiego dużego wsparcia w małżeństwie i w rodzinie, bo to jest bardzo ważne. W takich dużych przeciążeniach, w jakich pracują policjantki i policjanci, z pewnością akceptacja i miłość i bezpieczeństwo środowiska rodzinnego jest tutaj bardzo dla nich ważna.

W czasie święta Policji w Tarnowie wręczono także medale i odznaczenia, były awanse zawodowe. Wśród wyróżnionych jest między innymi ks. Stanisław Sojka, duszpasterz i kapelan Policji.

– Nigdy nie spodziewałem się takiego odznaczenia. W pewnym sensie jest zwieńczeniem tego, co się nazywa miernikiem wdzięczności jeśli chodzi o nasze środowisko policyjne, z którym ja się bardzo utożsamiam, ponieważ stoją zawsze na straży i w gotowości, aby nasze dzieci z radością witały brzask poranka, starsi bezpiecznie chodzili po ulicach, czego nieraz sam jestem świadkiem.

Jak przyznaje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej Policji, ta praca daje dużo satysfakcji.

– Tu nie ma monotonii, tu ciągle coś się dzieje, można powiedzieć nawet, że jest to przygoda. Nasza praca to nie tylko łapanie przestępców, sprawców wykroczeń i czuwanie nad bezpieczeństwem. Jeśli trzeba, eskortujemy potrzebujących do szpitala, udzielamy pomocy. Często dostajemy też podziękowania od zwykłych ludzi.

Święto Policji przypada 24 lipca, na pamiątkę rocznicy powołania polskiej Policji Państwowej z 1919 roku.

Obchody wojewódzkie zaplanowano na najbliższą niedzielę na Zamku Królewskim na Wawelu.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
bp Andrzej Jeż
ks. Stanisław Sojka
Sebastian Gleń
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN