Syn dostanie zadośćuczynienie za śmierć ojca? W lutym wyrok w sprawie Józefa Kurasia „Ognia”

01.02.2019

Dopiero w lutym dowiemy się czy rodzina Józefa Kurasia dostanie zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone przez system totalitarny. Wczoraj (31.01) w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu zakończył się proces w sprawie Żołnierza Wyklętego o pseudonimie ‚Ogień’. Syn legendarnego dowódcy walk partyzanckich żąda nawet milionowego zadośćuczynienia za reparacje. Wyrok zostanie ogłoszony jednak dopiero 11 lutego.

Za represję przyznawane są zadośćuczynienia ale sprawa Józefa Kurasia pod tym względem jest rewolucyjna – przekonuje mecenas Anna Bufnal. Prawniczka reprezentuje syna partyzanta, który oczekuje odszkodowania za śmierć ojca zamordowanego przez system totalitarny. Wczoraj proces został zakończony, ale wciąż trzeba czekać na wyrok. Po raz pierwszy polski sąd będzie wyceniał utratę życie człowieka, a nie np. utratę dóbr osobistych.

Roszczenia z tytułu represji dotyczące np tortur albo nieuzasadnionego pozbawienia wolności są często przedmiotem rozpraw. Ta sytuacja z wielu powodów jest nietypowa i nosi znamiona precedensu – dodaje mecenas Anna Bufnal.

Wczoraj w Sadzie Okręgowym w Nowym Sączu przedstawiano opinię historyczna profesora IPN, która jest jednym z kluczowych dowodów. Rozprawa prowadzona jest za zamkniętymi drzwiami więc jej szczegóły będzie można poznać najwcześniej 11 lutego. Wtedy też Sąd wyda ostateczny wyrok. Syn dowódcy partyzantów domaga się milionowego zadośćuczynienia za śmierć ojca ta także upamiętnienia ‚Ognia’ przez budowę symbolicznego nagrobka.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN