Szalowa: Jedna osoba zostala ranna, a druga zginela na miejscu w zderzeniu pociagu z samochodem

25.08.2015

Jedna osoba zostala ranna, a druga zginela na miejscu w wypadku, do którego doszlo dzis (25.08) w Szalowej kolo Stróz. Samochód osobowy wjechal prosto pod nadjezdzajacy pociag towarowy. Wlasnie tak wygladal scenariusz symulacji kolejowej, w której wladze PKP PLK chcialy pokazac jak tragiczne w skutkach moze byc takie zderzenie. Choc wypadek byl upozorowany, a w samochodzie znajdowaly sie manekiny, to wrazenie jakie zrobil na mieszkancach, bylo ogromne…

Zderzenie pociagu z samochodem jest tragedia nie tylko dla pasazerów auta i ich rodzin. Takie sytuacje odciskaja tez pietno na maszyniscie, czy pracownikach lokomotywy. Pan Mieczyslaw, pracownik kolei, do tej pory wspomina jeden z wypadków, który wydarzyl sie na jego oczach…

Nawet przy niewielkiej predkosci pociagu, tak jak w tym przypadku, zderzenie z samochodem osobowym moze byc smiertelne dla pasazerów auta – przestrzega Dariusz Surmacz, oficer prasowy gorlickiej strazy pozarnej.

Takie symulacje maja uswiadomic zarówno kierowców, jak i pieszych jak wazne jest, by nie uspic swojej czujnosci na przejazdach kolejowych – wyjasnia Dorota Szalacha z zespolu prasowego PKP PLK.

Na 41 przejazdach kolejowych, które krzyzuja sie z drogami w calej Malopolsce pojawia sie rogatki lub urzadzenia ostrzegawcze. W powiecie nowosadeckim beda montowane w Grybowie, Kalwarii, Dominikowie, Muszynie, Glebokiem i Piwnicznej – Zdroju. W calej Polsce zostanie zmodernizowanych ponad 300 przejazdów, co bedzie kosztowac ok. 300 mln zl.
Z badan wynika, ze na przestrzeni ostatnich kilku lat znacznie zwiekszylo sie bezpieczenstwo na przejazdach kolejowych. W 2014 roku na przejazdach bylo o 14% mniej wypadków niz rok wczesniej.

Obejrzyj galerie zdjec:

Wypadek w Szalowej k. Stróż. Samochód wjechał pod pociąg.

Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna i Sebastian Curyło
play
Słowo za słowo (M) - Justyna Kołodziej, Marcin Zaród
play
Słowo za słowo (M) - ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN