Szansa dla osób poszukujących pracy na Powiślu Dąbrowskim

14.05.2019

Samorząd Małopolski rozpoczyna realizację trzech projektów zawodowych.

Osoby pozostające bez pracy mogą liczyć na przekwalifikowanie oraz naukę języków obcych. – Chcemy aby bezrobotni mogli dostosować swoje umiejętności do obecnych czasów – mówi Jan Gąsienica – Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

– Możliwości rozwijania się, możliwości pracy, ale również podjęcia własnej działalności gospodarczej. Musi się taki kandydat skontaktować z naszym doradcą, który mu wskaże gdzie i jakie są możliwości. Potem wybrać sobie tą możliwość, która go konkretnie interesuje. Później przejść szkolenie, albo przejść cały cykl związany z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej czy też pisaniem wniosków.

Powiśle Dąbrowskie to rejon największego bezrobocia w Małopolsce. Obecnie zatrudnienia szuka co dziesiąty mieszkaniec powiatu. – Każdy uczestnik projektu może przejść bezpłatne szkolenie – mówi Wojciech Piech, sekretarz województwa małopolskiego.

– Stąd ta oferta szkoleń zawodowych, które pozwolą mieszkańcom przygotować się i stawić czoła tym wyzwaniom, przed którymi będziemy stawać niedługo. Formuła udziału w tych programach jest niezwykle atrakcyjna. Bo każdy z zainteresowanych będzie mógł skorzystać z Małopolskich Bonów Rozwojowych, dzięki którym będzie mógł wziąć udział w szkoleniach o wartości nawet 8 tysięcy złotych.

Największym problemem Powiśla Dąbrowskiego jest brak dużych zakładów pracy. – Wiele osób długotrwale boryka się z brakiem pracy – mówi Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.

– Po szkole jest bezrobotny pół roku czy trzy miesiące. Wtedy jest duża rotacja i nie jest zbyt długo bez pracy. Łatwiej takiemu pracownikowi znaleźć ofertę i jest to mniejsze zagrożenie. Największe zagrożenie społeczne to jest właśnie tych ludzi wykluczonych zawodowo i na tych nam najbardziej zależy. Często są to osoby w wieku powyżej pięćdziesięciu lat, gdzie w ich zawodach nie mamy ofert. Ale będą oferty na przekwalifikowanie i kursy.

Obecnie stopa bezrobocia w powiecie dąbrowskim wynosi ponad 11 procent. Jest ona ponad dwukrotnie wyższa niż w całym województwie.

Dodajmy że podobny stopień bezrobocia co na Powiślu, panuje w powiecie gorlickim.

Posłuchaj:
Jan Gąsienica – Walczak
Wojciech Piech
Krzysztof Bryk
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN