Czy Szczucin skutecznie pozbywa się azbestu?

08.07.2019

Mimo że od zamknięcia fabryki produkującej eternit minęło już 20 lat, wciąż pytają o to słuchacze. Są ciekawi czy wybrany w ubiegłym roku nowy samorząd ma w planach dalszą likwidację azbestu.

Pozostałości po zakładzie są problemem, którym gmina musi się zająć – przyznaje w rozmowie z RDN, burmistrz Szczucina, Jan Sipior.

– Na terenie miasta jest położone składowisko odpadów poprzemysłowych, które nie jest do końca zabezpieczone. My już od wielu lat prowadzimy te działania i tej masy na mieniu osób fizycznych już tak wiele nie ma.

Mieszkańcy Szczucina mówią, że azbest wciąż zbiera śmiertelne żniwo, choć przyznają, że na przestrzeni lat sytuacja znacznie się poprawiła.

– Ludzie narzekali na zdrowie, wcześniej szli na emeryturę i wcześniej odchodzili z tego świata. – Wiele się zmieniło, na dobre. To wina fabryki, azbest był wywożony na drogi. Tak było dawniej, ale teraz jest dobrze.

Fabrykę zamknięto 20 lat temu. Mimo to gmina wciąż oddycha azbestem.

Wśród mieszkańców wciąż, choć już w mniejszym stopniu, diagnozuje się choroby układu oddechowego oraz najagresywniejszą odmianę nowotworu jelit i trzustki, międzybłoniaka opłucnej.

Posłuchaj:
Jan Sipior
Mieszkańcy
Wydawca, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN