Szkodliwe postanowienie ministra środowiska?

18.08.2018

Ministerstwo Środowiska uchyliło rygor natychmiastowej wykonalności pozwolenia zintegrowanego wydanego przez podkarpackiego marszałka dla firmy Kronospan.

Przypomnijmy, w czerwcu wydał on pozwolenie zintegrowane dla Kronospanu, które nakładało na zakład szereg obostrzeń.

Zakład miał wprowadzić natychmiast te zalecenia. Ministerstwo Środowiska w tym tygodniu uchyliło jednak rygor natychmiastowej wykonalności wskazując na zagrożenia wynikające z niektórych zapisów pozwolenia. Ta decyzja wywołała zdziwienie w Urzędzie Marszałkowskim i w Kronospanie.

– To szkodliwa decyzja przede wszystkim dla mieszkańców Mielca – mówi Dagmara Mach, dyrektor sprzedaży w Kronospanie.

– Jest to decyzja bezprecedensowa. Analizujemy ją pod kątem administracyjnym, jak i prawnym. Dla mieszkańców oznacza to zrobienie dziesięciu kroków wstecz. To oznacza, że mamy przyzwolenie na powrót do emisji z 2015 roku – dodaje.

Inne zdanie ma Mikołaj Skrzypiec, prezes Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna z Mielca, który uważa, że postanowienie ministerialne  to korzyść dla mieszkańców, bo nowe pozwolenie zintegrowane dla Kronospanu pozwalało m.in. na zwiększenie produkcji czyli wzrost ilości emitowanych zanieczyszczeń.

-Wydaje mi się, ze jeśli ktoś tak mocno protestuje, to raczej robi to w swoim interesie a nie mieszkańców. Dwadzieścia ostatnich lat pokazuje jak ta firma interes mieszkańców i ochrony środowiska potrafiła traktować – podkreśla.

Teraz Kronospan ma 30 dni, aby złożyć skargę na postanowienie uchylenia rygoru natychmiastowej wykonalności do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak zapewniali, przedstawiciele firmy skorzystają z tej możliwości.

 

Posłuchaj:
Dagmara Mach
Mikołaj Skrzypiec
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN