Szkoła nie do likwidacji. Samorząd dopłaci 50 tysięcy złotych

31.01.2020

Szkoła Podstawowa w Piekiełku będzie funkcjonować – zapewnia wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek. Placówka prowadzona jest przez stowarzyszenie więc nie podlega standardowemu finansowaniu. W tym roku miała ona jednak problemy finansowe i pojawiły się obawy, że z tego powodu może czekać ją likwidacja. – Po wygaszeniu gimnazjów w szkole uczy się mniej uczniów, co znacznie zmieniło sposób działania placówki – tłumaczy problem z budżetem placówki wójt.

Dotacja, która jest przekazywana przez samorząd gminny, ale która wynika z odpowiednich ustawy, jest liczona pewnym algorytmem, a która przychodzi z ministerstwa jest niewystarczająca do bieżącego utrzymania. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Zarządem Stowarzyszenia, ze strony samorządu będzie deklaracja dodatkowego jeszcze dofinansowania stowarzyszenia – wyjaśnia wójt.

Ostateczne decyzję mają zapaść na kolejnej sesji rady gminy. Samorząd w ramach zwykłej dotacji przekazuje około miliona złotych. Dodatkowo w tym roku gmina miałaby przekazać około 50 tysięcy złotych. Dopiero po kolejnym naborze będzie wiadomo ile utrzymanie szkoły będzie kosztować.

Posłuchaj:
Paweł Ptaszek
Maria Mółka, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN