Szkoła w Luszowicach miejscem zbiorowej kwarantanny na Powiślu [WIDEO]

27.03.2020

Wyznaczenie takich miejsc jest konieczne dla osób, które wracają z zagranicy i nie mogą kwarantanny odbyć w domu. Powiat dąbrowski wskazał właśnie podstawówkę w Luszowicach.

Tymczasem sceptycznie do pomysłu zorganizowania zbiorowej kwarantanny w szkole odniósł się niedawno na antenie RDN ordynator oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dr Zbigniew Martyka powiedział wprost, że organizowanie takich miejsc w szkole to „zarażalnia” a nie kwarantanna. Uważa, że z powodzeniem do tego celu można wykorzystać hotele.

Starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, który był gościem programu Słowo za Słowo, przekonuje jednak, że przy kilkunastu osobach, w szkole też każdy będzie miał zapewnioną izolację.

– Zgadzam się z ordynatorem Zbigniewem Martyką, jego wniosek jest zasadny. Natomiast miejsce kwarantanny jest umiejscowione w planie zarządzania kryzysowego Wojewody i to jest szkoła podstawowa w Luszowicach. W tej chwili w szkole w Luszowicach jest przeznaczonych 15 sal do pobytu i jeśli nie będzie wiele tych osób, to każda z nich mogłaby przebywać w osobnej sali. Problemem jest natomiast węzeł sanitarny, który jest wspólny i to by powodowało narażenie tych osób, które by tam przebywały.  

Samorząd szuka teraz chętnych do pracy w miejscu zbiorowej kwarantanny w Luszowicach.

Tymczasem pojawiły się również problemy z wykorzystaniem pieniędzy, które szpital otrzymał od wojewody na uzupełnienie braków w sprzęcie. To 756 tys. złotych, za które szpital chce kupić m.in. respiratory.

Starosta powiedział, że zgodnie z umową, pieniądze trzeba rozliczyć do końca kwietnia, a nie jest to łatwe ponieważ z powodu ogólnych braków sprzętu na rynku, czas realizacji zamówień to nawet 3 miesiące. Lesław Wieczorek zwrócił się do wojewody o przedłużenie okresu rozliczeniowego.

Starosta zwrócił uwagę na zaangażowanie społeczne w pomoc szpitalowi. Jednostka Ratownictwa Chemicznego przekazała m.in. maski, kombinezony i płyny antybakteryjne. Na oddziale pomagają także studenci medycyny. To w sumie 11 osób z Powiśla.

Posłuchaj:
Lesław Wieczorek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN