Szkoła w Radłowie do likwidacji

19.12.2018

Zespół Szkół w Radłowie ma być likwidowany – taką uchwałę podjęli radni powiatu tarnowskiego. Dokument ma jeszcze zaopiniować kurator oświaty.

Po burzliwej dyskusji radni zagłosowali za przyjęciem uchwały o likwidacji tej placówki. Starosta tarnowski Roman Łucarz przekonywał, że szkoła właściwie likwiduje się sama przez to, że zgłasza się do niej coraz mnie uczniów.

Jednym z radnych, którzy poparli uchwałę, jest Józef Gwiżdż, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Patrząc na ostatnie lata szkolne możemy zauważyć, że uczniowie do tej szkoły nie przychodzą, nie wybierają jej. Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu jej utrzymywać, bo wiadomo, że nauczanie i wychowanie jest ważne, ale to wszystko przecież też kosztuje. Ja myślę, że to jest na razie uchwała intencyjna, natomiast jest jeszcze dużo czasu, żeby tą sprawę przedyskutować. Myślę, że będą decydować finanse powiatu.

Placówki uparcie bronił jej absolwent, radny Wspólnego Powiatu Marek Podraza.

Chciałbym, żeby szkoła podtrzymywała tradycję, bo ma już 74 lata historii odkąd została założona. Niestety dzisiaj decyzją rady, uchwałą intencyjną, została ona pewnie już zamknięta, bo myślę, że w tej sytuacji trudno ją będzie obronić. Ważna decyzja jest jeszcze w rękach małopolskiej kurator oświaty, myślę, że będziemy do niej kierować prośbę o to, by nie opiniowała pozytywnie tej uchwały.

Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka dzień podjęcia uchwały uznaje za czarną kartę w historii nie tylko samej gminy, ale i powiatu tarnowskiego. Jego zdaniem przedwczesne mówienie o likwidacji szkoły spowodowało, że zgłosiło się do niej mniej uczniów.

Głosowali ludzie, na których patrzył z obrazu honorowy obywatel powiatu tarnowskiego, absolwent radłowskiego liceum Józef Kowalczyk, jest 13 żyjących profesorów. W innych liceach, nawet tarnowskich, jak słyszą o radłowskim, to się źle czują, że też nie mają tylu wspaniałych wychowanków. To jest kwestia braku promocji i niedopilnowania sprawy przez powiat tarnowski. Taka szkoła powinna być wizytówką powiatu tarnowskiego, a proszę zobaczyć, jak wygląda elewacja.

Zbigniew Mączka przekonuje także, że budynek szkoły należy się gminie i powiat powinien przekazać go samorządowi Radłowa za symboliczną złotówkę.

Jeśli uchwała zostanie wykonana, szkoła zostanie zamknięta z dniem 31 sierpnia przyszłego roku.

Posłuchaj:
Józef Gwiżdż
Zbigniew Mączka
Marek Podraza
Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30