Szkoła od września będzie zamknięta

13.03.2019

Mieszkańcy i władze Radłowa do końca walczyli o szkołę w tym mieście. Zebrali ponad 1300 podpisów pod listem sprzeciwu wobec likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Zdeterminowani na kilka godzin przed głosowaniem spotkali się z władzami i radnymi powiatu tarnowskiego.

Mieszkańcy Radłowa w rozmowie z reporterem RDN przekonywali, że szkoła z tradycjami nie powinna przestać istnieć.

– Mój syn chodzi teraz do drugiej klasy w tej szkole. Zależy mi, aby skończył tę szkołę. Ja oczywiście też jestem absolwentką tej szkoły i oczywiście mam plany wobec mojego drugiego syna. To jest obiekt, który trwale jest związany z gminą i miastem Radłów. Chcielibyśmy, aby był utrzymany. Jest to bardzo ważne miejsce. Nadal wierzę w to, że starostwo pochyli się nad tym problemem.

Dwa lata temu radłowska szkoła dostała szansę na zmianę oferty kształcenia oraz pozyskanie nowych uczniów. Decyzję o likwidacji szkoły przyspieszył fakt, że w ubiegłym roku do pierwszej klasy zgłosiło się zaledwie dwóch uczniów.

Młodzież potrzebuje innych kierunków kształcenia, a tu zamyka się im szkołę i sprzedaje budynek – oburza się burmistrz Radłowa, Zbigniew Mączka.

– Dzisiaj młodzież chce jak najszybciej mieć zawód, chce zarabiać. Z kolei druga część idzie do liceum. Nie możemy sobie pozwolić że jest wycena budynku i sprzedaje się go nie wiadomo komu, żeby tylko myśleć o zysku. My też dopłacamy w gminie do oświaty 4,5 miliona złotych. Musimy przy budżecie dwudziestomilionowym jakoś sobie poradzić. Natomiast przy budżecie ponad stumilionowym nie dać sobie rady, to jest po prostu fatalne zarządzanie.

Władze powiatu tarnowskiego tłumaczą, że musiały dokładać do funkcjonowania szkoły ponad pół miliona złotych rocznie. Obecnie w szkole uczy się w trzech klasach blisko 30 uczniów.

Nawet podwójny rocznik nie gwarantuje, że powstanie klasa piętnastoosobowa – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.

– Na dzień dzisiejszy nie mamy gwarancji, że do tej szkoły przyjdzie nam na tyle uczniów, aby ta szkoła stała się mniej więcej rentowna. Ja nie mówię, byśmy nie dokładali. Ale chce aby było na tyle uczniów, by gwarantowało to, że nie będziemy z budżetu powiatu dokładać ponad 100 procent do subwencji ministerialnej. Prosiliśmy wiele razy burmistrza Radłowa, ażeby zainwestować w tę szkołę, aby zadziałać w środowisku. Tu jest tak jakby duża mobilizacja ze strony burmistrza, ale w sytuacji już bardzo krytycznej.

Po likwidacji placówki, tarnowskie starostwo zamierza sprzedać budynek wyceniony na 5,5 miliona złotych.

Natomiast uczniowie, którzy otrzymają promocję do trzeciej klasy, będą kontynuować naukę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy Radłowa
Zbigniew Mączka
Roman Łucarz
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN