Spaloną szkołę w Ilkowicach odbudowują rodzice, czy pomaga samorząd?

16.01.2018

Spaloną szkołę w Ilkowicach odbudowują głównie rodzice, czy pomaga samorząd? W placówce praca wre, po gruntownym sprzątaniu w teren weszli budowlańcy.

Ludzie przychodzili tu spontanicznie – mówi Kazimierz Piotrowski – dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ilkowicach. – Rodzice przekroczyli nasze wyobrażenia. Jeżeli chodzi o pomoc, to były działania spontaniczne. Otrzymaliśmy także wielką pomoc ze strony środowiska, darczyńców, także firmy handlowe i budowlane oferują materiały budowlane. Liczymy na spore środki z refundacji z polisy ubezpieczeniowej – dodaje dyrektor. W opinii szefa zniszczonej placówki, samorząd Żabna pomaga na tyle, na ile może.

Gmina twierdzi, że pomaga organizacyjnie, lecz nie może materialnie. Burmistrz Żabna Stanisław Kusior przekonuje, że pomoc finansowa musi być skonsultowana prawnie, bo szkoła jest placówką niepubliczną na prawach publicznej, a prowadzi ją Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ilkowice. – Dysponuję środkami publicznymi, to nie są moje pieniądze. Jeżeli o taką pomoc się zwrócą, a prawnie będę mógł udzielić takiej pomocy, nie ponosząc za to konsekwencji i jeżeli radni to zaakceptują, to taką pomoc oczywiście otrzymają. To nie jest zadanie własne gminy. Szkoła jako budynek należy do gminy, mamy spisaną umowę w orzeczenie ze Stowarzyszeniem i oni muszą też dopełnić wszystkich obowiązków, które wynikają z umowy – tłumaczy burmistrz.

Rodzice uczniów mówią otwarcie, że oczekiwali większego wsparcia od samorządu. Kiedy placówkę przejmowało stowarzyszenie, bo gminy nie było stać na jej prowadzenie, obiecywano im wszechstronną pomoc.

Tymczasem dzieci ze spalonej szkoły zostały czasowo przeniesione do sąsiadujących miejscowościach. Klasy 1-3 uczą się w Niedomicach, a klasy 4-7 w Łęgu Tarnowskim.

Całkowite koszty naprawy szkoły nie są jeszcze znane. Obecnie szacuje je likwidator firmy ubezpieczeniowej.

Posłuchaj:
Kazimierz Piotrowski
Stanisław Kusior
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN