Szykują się podwyżki cen biletów jednorazowych

26.04.2019

Spadną natomiast ceny za bilety miesięczne. Te mają być tańsze do 20 proc. Ma to przyciągnąć stałych pasażerów.

Dla uczniów podstawówek bilet miesięczny miałby kosztować 10 zł. Ceny biletów jednorazowych wzrosnąć mają o 80 gr, czyli do 3,20 zł.

Jak przekonuje prezydent Roman Ciepiela, jednak w przypadku karty miejskiej będzie taniej, bo system nadal będzie pobierał należności z konta w zależności od przejechanych przystanków. – Coś za coś – dodaje.

 

– To jest znacząca podwyżka dla jednorazowego biletu, ale też znacząca obniżka dla tych, którzy korzystają na stałe z komunikacji. Zachęcamy wszystkich tarnowian do posiadania karty miejskiej. Ktoś, kto sporadycznie korzysta z autobusu, a nie chce płacić 3,20 zł, może przejechać kilka przystanków i przy wysiadaniu system zwróci mu nawet połowę wartości biletu. Najbardziej zależy nam na wsparciu tych, którzy są stałymi użytkownikami linii i oni dostają premię – obniżkę. To jest fair wobec podatników.

Dodajmy, że nie będzie wprowadzania systemu przesiadek na jednej linii. Mieszkańcy oponowali.

– To zostało zdecydowane po konsultacjach, kiedy mieszkańcy wypowiedzieli się, że nie bardzo widzą w Tarnowie system przesiadek, wolą stałe linie od punktu A do B – bez przesiadek. To są realia tarnowskie, które uwzględniamy. Konsultacje były autentyczne i ważne, nie można robić zmian wbrew osobom, które się wypowiadały, więc radykalnych zmian w kursach nie będzie.

Tymczasem klub Nasze Miasto Tarnów chce bezpłatnych biletów dla dzieci, jeszcze niższych cen biletów okresowych i podwyżki za jednorazowy bilet do 3 zł a nie 3.20. Radni zapowiadają, że nie odstąpią od swoich żądań.

Propozycja prezydenta nie jest zgodna z uzgodnieniami w ramach porozumienia programowo – koalicyjnego – informuje Tomasz Olszówka.

– Uzgodniliśmy, że uczniowie szkół podstawowych będą jeździć autobusami od września za darmo, więc zdecydowanie oczekujemy dotrzymania tego ustalenia. Dla budżetu byłoby to ok. 200 tys. zł rocznie, więc jest to do udźwignięcia. Jest to postulat, z którym szliśmy do wyborów, więc nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy od tego odchodzić. Trzeba umów dotrzymywać. Już po raz kolejny mamy przykład, że nasze porozumienie nie jest dotrzymywane.

Zmiany cen biletów miałyby wejść od lipca. Na sesji projekt uchwały ma być głosowany w maju.

Dodajmy, że zniknąć mają bilety 15-minutowe. Wchodzą też bilety roczne. Z kolei na terenie gmin znikną bilety strefowe i będzie jedna stawka.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Tomasz Olszówka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN