Szykuje się batalia o budżet – w czwartek sesja, w środę publiczna prezentacja

24.01.2018

Większość poprawek budżetowych jest niemożliwa do realizacji – twierdzi prezydent Tarnowa w komentarzu do rekordowej liczby propozycji radnych. Jest ich blisko 180. Jutro głosowanie nad budżetem Tarnowa, a dziś publiczna prezentacja w magistracie.

Roman Ciepiela uważa, że większości poprawek nie da się wykonać ze względu na brak pieniędzy w źródłach finansowania, które wskazali radni. Jego zdaniem jeżeli propozycje radnych zostałyby przyjęte, to np. zabraknie pieniędzy na obiecane podwyżki dla pracowników samorządowych szkół, pomocy społecznej czy instytucji kultury. – To dotyczy osób zarabiających poniżej 3 tys. zł – mówi prezydent Tarnowa. – Średnia w tym sektorze nie przekracza 2 300-2 400 złotych. Te podwyżki są więc dla tych osób istotne. W projekcie budżetu, który przedstawiłem, zostały przedstawione rezerwy budżetowe, które pozwoliłyby uruchomić proces podwyżkowy. Radni składając te propozycje, można powiedzieć kolokwialnie – rozebrali tę rezerwę. Uniemożliwiałoby to te podwyżki, więc ja się z tym nie zgadzam – informuje Roman Ciepiela.

Pierwsza część podwyżek była w październiku, kolejne będą w kwietniu. Prezydent zapowiedział złożenie na sesji ponad 110 autopoprawek do budżetu, między innymi w odpowiedzi na propozycje radnych.

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja budżetowa i samo przyjęcie planu dochodów i wydatków miasta na 2018 rok nie będzie łatwe. Nie brakuje bowiem głosów krytycznych dotyczących propozycji prezydenta. Radni, którzy mają większość w radzie, czyli z Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzają się także na proponowany kredyt w wysokości 200 milionów złotych. Uważają, że pogrąży on miasto w najbliższych latach.

– Każdy chce jak najwięcej ugrać – przyznaje wprost radny miejski Zbigniew Kajpus. – Poprawek jest sporo rzeczywiście. Po części zdążyłem się na razie z nimi zapoznać. Musimy mieć jednak świadomość, że każdy tutaj ma swoją wizję i chce jak najwięcej swoich projektów ugrać. Niektórzy radni mają odmienne wizje priorytetów niż prezydent – komentuje radny.

Jedną z propozycji poprawek budżetowych, którą szczególnie krytykuje prezydent, jest sprawa ruin zamku na Górze św. Marcina, w sprawie której miasto wciąż się procesuje z potomkami książąt Sanguszków.

Spór o zamek trwa już kilkanaście lat. Radny Jacek Łabno chce, by zabezpieczyć milion zł na prace konserwacyjne. Ma nadzieję, że poprawi to relację księcia Pawła z miastem. – Złożyłem wniosek, by zaciągnąć kredyt pod warunkiem, że teren ruin będzie własnością gminy. Niewątpliwie wywoła to dyskusję, ożywi sprawę. Przyszły rok to rok 80-lecia, kiedy to dziadek księcia Pawła ofiarował – jak się okazuje nieskutecznie – wzgórze zamkowe miastu. I myślę, że po tych 80 latach książę Paweł skłoniony tym być może uroczyście tę wolę dziadka potwierdzi – mówi Jacek Łabno.

Prezydent Roman Ciepiela uważa, że wypłacenie odszkodowania zamknęłoby drogę miastu do wyegzekwowania własności i liczy, że radny Jacek Łabno wycofa się ze swojej propozycji. W rozmowie z RDN nie kryje, że dyskusja budżetowa będzie trudna. – Są poskładane wnioski, jest ich bardzo bardzo dużo, dotyczą raczej infrastruktury. Zobaczymy jakie będą efekty poprawek, które dzisiaj nie bilansują się w żaden logiczny sposób, ale dajmy radnym czas na rozważne działania – komentuje prezydent.

W sprawie sporu o zamek badany jest właśnie wpis do księgi wieczystej nieruchomości, w których jako właściciele widnieją Paweł i Klaudia Sanguszkowie. Przed II wojną światową podczas rady miejskiej książę Roman, dziadek księcia, deklarował przekazanie terenu miastu.

Miasto przed sądem chce odzyskać zamek na podstawie reformy rolnej z 1944 roku oraz dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Sprawa jest też w Ministerstwie Rolnictwa, bo wojewoda małopolski stwierdził, że teren, na którym znajdują się ruiny, nie podlega reformie rolnej, a to jeden z argumentów miasta w sądzie, by odzyskać zamek.

Dodajmy, że książę Paweł proponował miastu sprzedaż ruin za milion zł.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Zbigniew Kajpus
Jacek Łabno
Roman Ciepiela
Patrycja Wolnik
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Rafał Różański
play
Słowo za Słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za Słowo (NS)- Beata Ligęza-Orzeł
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN