Szykuje się rewolucja w psychiatrii! Nowy szpital włącza się w pilotaż centrów zdrowia psychicznego [WIDEO]

10.07.2018

Zmiana ma polegać na tym, że osoby z zaburzeniami psychicznymi będą leczone w swoim środowisku a nie w szpitalach psychiatrycznych.

W przypadku Tarnowa takie Centrum Zdrowia Psychicznego będzie przy szpitalu św. Łukasza, który zgłosił się do pilotażu. To ten ośrodek będzie koordynował opiekę nad osobami z problemami psychicznymi.

Poseł Anna Czech i dyrektor szpitala św. Łukasza, która była gościem programu Słowo za Słowo tłumaczyła, że opieka nad pacjentem w jego własnym środowisku ma zapobiec stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych.

Z kolei pacjent, który będzie szukał pomocy w kryzysie psychicznym nie będzie musiał tygodniami czekać na wizytę u specjalisty. Jeżeli zgłosi się do Centrum Zdrowia Psychicznego w mieście, w którym mieszka, ta pomoc będzie musiała zostać mu udzielona w ciągu 72 godzin.

– Po udzieleniu pomocy na miejscu w Ośrodku każdy pacjent będzie monitorowany w domu – tłumaczy Anna Czech. – Działa już psychiatria środowiskowa, dwa zespoły, ale chodzi o to, żeby ta środowiskowa mobilizowała tych, którzy nie zażywają leków z różnych powodów. To jest ten cel, żeby pacjent przebywał w domu, ewentualnie korzystał z poradni, a w najgorszym przypadku korzystał z oddziału dziennego. Nie chcemy oddzielać ich od naturalnego środowiska, bo ten oddział stacjonarny to zawsze jest pewna trauma dla pacjentów – dodaje dyrektorka szpitala.

Placówki, które włączyły się w pilotaż – w tym przypadku szpital św. Łukasza – będą musiały wziąć na siebie obowiązek udzielania pomocy wszystkim potrzebującym na swoim terenie. Anna Czech zapewnia, że jej placówka jest w stanie taką opiekę zapewnić.

Od 2015 roku w Szpitalu św. Łukasza działa Ośrodek Zdrowia Psychicznego. W jego skład wchodzą Izba Przyjęć, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Oddział Dzienny oraz Oddział Stacjonarny na którym przebywa łącznie 70 pacjentów. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia utworzony został również Zespół Leczenia Środowiskowego, którego celem jest objęcie opieką terapeutyczną osób z zaburzeniami psychicznymi w ich własnym środowisku.

Opiekę psychiatryczną mieszkańcom Tarnowa zapewnia teraz także Zespół Przychodni Specjalistycznych, który po wdrożeniu pilotażu może zostać jedynie podwykonawcą Ośrodka przy szpitalu św. Łukasza. Obydwie placówki nie popisały jeszcze umowy w tej sprawie.

Jak zapowiada Anna Czech, zmiany zaczną obowiązywać od sierpnia lub września.

Jak to będzie funkcjonować w praktyce i jak będzie wyglądała współpraca w tym zakresie z ZPS-em? Do tematu będziemy wracać.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego jest jednym z elementów restrukturyzacji psychiatrii, wprowadzanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz także:

Posłuchaj:
Anna Czech
Aneta Mleczko
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy