Szykuje się trudny budżet i w zasadzie bez nowych inwestycji

03.12.2019

Z wyjątkiem remontu trzech ulic, nie będzie żadnych nowych zadań w 2020 roku – wylicza skarbnik miejski.

Główne przyczyny bardzo oszczędnego budżetu w 2020 roku Sławomir Kolasiński tłumaczy mniejszymi wpływami z PIT-ów, podwyżkami dla nauczycieli, na które nie wystarczyło subwencji, wzrostem najniższych płac czy podwyżką za energię elektryczną, za którą w przyszłym roku rachunek będzie większy o 2 miliony zł.

– Suma tych wszystkich podwyżek, które dotknęły miasto jest to kwota prawie 30 mln złotych. To drastycznie wpłynęło na kształt budżetu. Staramy się aby te elementy, które są związane z utrzymaniem miasta były na tym samym poziomie. W budżecie na 2020 rok staramy się ograniczać tylko takie wydatki, które albo mogą być odłożone w czasie, albo w 2020 roku zatrzymane.

W zasadzie nic w tym budżecie nie ma – dodaje Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu PiS.

– To jest zgodne z tym co mówił prezydent – nie będzie żadnych nowych inwestycji oprócz tych, które są realizowane plus te, które będą współrealizowane ze środków unijnych, żadnych naszych nie będzie. Potwierdza to co mówiliśmy, że finanse miasta są nienajlepsze i nic się nie będzie działo. Żadnych dróg osiedlowych, jest trochę pieniędzy na dokończenie Parku Strzeleckiego no ale to już jest rozpoczęte. Mam nadzieję, że następne budżety będą lepsze, że uda się zrealizować te sprawy, które zostały odłożone.

To jest budżet kontynuacji – mówi Zbigniew Kajpus z klubu KO.

– Mieliśmy bardzo duży pakiet inwestycji, kontynuujemy te inwestycje i myślę, że jest to budżet na miarę możliwości miasta w tych czasach. Mam nadzieję, że skończymy te duże inwestycje, to jest budżet kontynuacji.

Zadłużenie na koniec 2019 roku sięgnie 428 milionów zł, a w projekcie na koniec 2020 – 423 miliony zł.

Deficyt – w planie budżetu na 2020 rok – wyniesie 600 tys. zł.

W przyszłym roku mają być też cięcia w zatrudnieniu w Urzędzie Miasta. Również w każdej miejskiej instytucji dyrektorzy dostali dyspozycje, by maksymalnie w miarę możliwości obniżać zatrudnienie.

Jeśli chodzi o nowe inwestycje w przyszłym roku oprócz Krakowskiej – od mostu kolejowego do Warsztatowej oraz remontów Sportowej i Śliwkowej – nie będzie żadnych nowych.

Posłuchaj:
Sławomir Kolasiński
Ryszard Pagacz
Zbigniew Kajpus
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN