Czy szykuje się w tym roku kolejna podwyżka za śmieci?

16.07.2019

Zdaniem niektórych tarnowskich radnych trzecia już podwyżka za wywóz odpadów komunalnych jest bardzo realna pod koniec roku.

– Prezydent takie rzeczy zgłaszał na naszym spotkaniu. My jesteśmy cały czas temu przeciwni. Uważaliśmy i uważamy, że w żadnym wypadku cena za śmieci tym roku nie powinna wzrosnąć. I tego będziemy bronić. Przypominam jednak, że jesteśmy klubem opozycyjnym do koalicji miejskiej. Mieszkańcy żalą się, że jako Rada Miejska podnieśliśmy w tym roku najpierw podatki, potem już dwukrotnie śmieci i tak powoli wyśrubujemy te ceny, że tu rzeczywiście będzie bardzo trudno mieszkać. Niekoniecznie wszystko powinno odbywać się kosztem mieszkańców. Najpierw powinny być przedstawione programy uzdrowienia sytuacji w niektórych miejskich spółkach – mówi Ryszard Pagacz, radny klubu PiS.

Co na to prezydent Roman Ciepiela?

– W tym roku już raczej nie będziemy rozmawiać o opłatach za odpady. Ta ostatnia podwyżka pozwala nam zbliżyć się do zbilansowania całego systemu, natomiast nie wiemy jak wpłynie na ceny nowa regulacja, która wchodzi w tej chwili w życie. Rząd postanowił odejść od regionalizacji utylizacji odpadów. Oznacza to, że firmy odbierające od nas odpady, będą mogły wywieźć je poza województwo małopolskie. Nie wiemy, jak to wpłynie na rynek, więc trudno przesadzić, jak to będzie wyglądało. Niestety rosną koszty energii i wynagrodzeń pracowników, to się też przenosi na wydatki komunalne.

Przypomnijmy, od sierpnia mieszkańcy Tarnowa zapłacą więcej za śmieci. Za posegregowane 18 zł od osoby, a za zmieszane 36.

Ci, którzy mieszkają w blokach, muszą więc liczyć się z kolejną, niemałą, podwyżką za czynsz.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN