Jak to jest z tą kulturą i naturą?

16.06.2019

Czy kultura jest w stanie poskromić nieokiełznaną naturę? Czy to natura pochłania kulturę? A może wzajemnie się uzupełniają? Próbowali tego dociec młodzi artyści w filmach i instalacjach artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych.

Wpływ kultury na życie ludzi w Zalipiu można obejrzeć w pracy Igora Kuklińskiego. – Pokazałem związek tej natury, która otaczała wówczas ludzi z tym, jak wybrnęli w kulturze z tymi formami natury. Jak pokazali to w architekturze, sztuce, w kulturze codziennej. Natura obejmuje kulturę, czyli pochłania ją przez swoje formy.

Jak kultura mierzy się z nieokiełznaną naturą ludzkich uczuć prezentuje praca Magdaleny Tryby. – Moje wideo jest autoportretem, który pokazuje różne stany emocjonalne i naturę, kulturę, czyli człowieka, który jest w centrum tego wszystkiego. Natura – jako natura ludzka – czyli taka nieokiełznana, jest ogromna. Kultura ma ją łagodzić. Uzupełniają się, dopełniają wzajemnie i tą częścią łączącą jest właśnie człowiek.

– Kultura jest człowiekowi wpisana w korzenie – mówi Sławomir Bobola, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych. Jak dodaje, każdy z uczniów musiał wyrobić sobie własne spojrzenie na kulturę i naturę, potem uczniowie rejestrowali je. – Uczniowie – w większości przy użyciu telefonów komórkowych – zaczęli rejestrować to, co widzą na zewnątrz przez okno rano, idąc do szkoły. Nagrywali rzeczywistość z pozycji, perspektywy, którą wypracowali sobie przez badania. Większość szukała swojego rodzaju harmonii i symbiozy. Są jednak też prace, które pokazują swego rodzaju różne antagonizmy.

Wernisaż wystawy – Natura Kultura – odbył się w Zespole Szkół Plastycznych.

 

 

Posłuchaj:
Igora Kuklińskiego
Magdaleny Tryby
Sławomira Boboli
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN