Także placówki kultury stają się bardziej eko

29.01.2020

W tym przypadku mowa tu o Muzeum Nikifora w Krynicy. Budynek w ciągu niespełna roku przeszedł kompletną termomodernizację, przez ogrzewanie pomieszczeń nie będzie emitować szkodliwych pyłów do atmosfery.

– W ramach tej termomodernizacji zrobiliśmy takie rzeczy jak ogólne docieplenie budynku czyli całego dachu, stropu nad tym budynkiem, wymieniliśmy całą stolarkę zewnętrzną okienną i drzwiową, wymieniliśmy źródło ciepła na nowoczesny kocioł kondensacyjny, wymieniliśmy ogrzewanie podłogowe – wylicza Janusz Obtułowicz, kierownik działu Konserwacji, Architektury i Inwestycji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Już w piątek (31.01) Muzeum Nikifora w Krynicy zostanie na nowo otwarte. – Prace jakie trwały tutaj od połowy zeszłego roku obejmowały ocieplenie budynku i dostosowanie go do charakteru pomieszczenia dla zwiedzających – wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. Dotyczyło to też dostosowania pomieszczenia dla niepełnosprawnych, którzy mają teraz ułatwiony dostęp do budynku i zwiedzania wystaw.

– Jesteśmy posiadaczem jednego z największych zbiorów sztuki Nikifora w Polsce, wiec tworzy się specyficzne centrum badań nad twórczością tego wyjątkowego i wielkiego prymitywisty. Stąd też przy okazji inwestycji termomodernizacyjnej całego budynku udało się nieco zmodyfikować i dostosować do dzisiejszych wyzwań dynamicznej ekspozycji wystawę, która tam od 95′ roku występuje – dodaje dyrektor.

Willa Romanówka ma już około 30 lat i na Bulwary Dietla została przeniesiona w 1995 roku. Od tego czasu nic się tutaj nie zmieniało. Projekty, w których wzięło udział Muzeum mają sprawić, że komfort zwiedzania poprawi się, a także przechowywanie dzieł będzie jeszcze bardziej bezpieczne. Maria Marcinowska, główny specjalista ds. organizacji wystaw podkreśla, że nowa odsłona nastąpi po 25 latach od pierwszego otwarcia muzeum.

– Na pewno wszyscy, którzy byli na tym pierwszym otwarciu, zobaczą jak wielkie zmiany nastąpią w budynku. Przede wszystkim na salach nie będzie widać wszelkich instalacji, które wcześniej nie były schowane, a wpływają na estetykę wystaw.

Cały projekt był finansowany z dwóch projektów co jest rzadka sytuacją.

Liderem Projektu jest  Departament Inwestycji Strategicznych Województwa Małopolskiego.

Przedmiotem projektu była termomodernizacja budynku Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój, którego celem było zwiększenie efektywności energetycznej. Działania w ramach projektu miały na celu zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie emisji CO2 oraz emisji pyłów (PM10, PM 2,5). Z audytu przeprowadzonego na potrzeby realizacji projektu wynikało, że po wykonaniu prac remontowych efektywność energetyczna w budynku Muzeum Nikifora zwiększy się o 56,05%. Dodatkowo nastąpi obniżenie emisji dwutlenku węgla o 63,98% oraz redukcja emisji pyłów PM10 i PM 2,5 o 50,00%.

W ramach projektu nastąpiły usprawnienia modernizacyjne:

Modernizacja systemu grzewczego poprzez:

– Wymianę wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, zastosowanie ogrzewania podłogowego na parterze budynku. Zastosowanie zaworów termostatycznych, regulacyjnych zaworów podpionowych i automatycznych odpowietrzników na pionach.

– Wymiana źródła ciepła na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy dla potrzeb c.o. i c.w.u. z automatyką pogodową. Zainstalowanie licznika ciepła.

– Modernizacja systemu przygotowania ciepłej wody

– Wymiana oświetlenia na energooszczędne

– Docieplenie przegród zewnętrznych budynku (ścian, stropów, stropodachów)

– Odtworzenie i remont posadzki parteru po montażu instalacji ogrzewania podłogowego.

– Wymiana okien i drzwi zewnętrznych.

Wartość projektu:

Koszt całkowity – 912.808 zł, w tym:

Wkład Funduszy Europejskich – 625 029 zł

Wkład Województwa Małopolskiego – 108 622 zł

Wkład własny MONS: 179 157 zł.

Modernizacja energetyczna wojewódzkich budynków użyteczności publicznej

Muzea otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego

Więcej usłyszycie tutaj:

Posłuchaj:
Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Maria Marcinowska i Janusz Obtułowicz z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Maria Mółka, (Artykuł sponsorowany)
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN