Tarnów kiedyś i dziś. Niezwykła wystawa zdjęć Pawła Topolskiego [ZDJĘCIA]

18.09.2020

Na placu Sobieskiego w Tarnowie można zobaczyć jak zmieniło się miasto przez ostatnie 30 lat. A to za sprawą wystawy fotografii Pawła Topolskiego przygotowanej z okazji obchodzonej w kraju 30. rocznicy działalności samorządu terytorialnego.

Zamysł był prosty – pokazać zmiany jakie w ciągu 30 lat się dokonały – mówi Paweł Topolski, autor zdjęć. – Pierwsze zdjęcie, które tutaj jest, to 1991 rok, remont ulicy Wałowej, a ostatnie to 2003 lub 2004 rok. Większość z nich jest z filmu, czyli z analogu. Z archiwum zostało zeskanowanych 25 tysięcy zdjęć, z czego 13 tysięcy poszło do selekcji. Część rzeczy nie ma już wcale – ludzi, samochodów, miejsc, ale na przykład panie, które przychodzą sprzedać jajka czy mleko jeszcze są.)

Wystawę prac z pokaźnej kolekcji Pawła Topolskiego przygotował Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa. Wyborem zdjęć do ekspozycji zajmował się między innymi rzecznik prezydenta Tarnowa, Ireneusz Kutrzuba. Jak mówi, wystawa ukazywana na ulicach Tarnowa została w całości przeniesiona do miejskiego miesięcznika Tarnów.pl.

Ten miesięcznik jest już dostępny we wszystkich punktach dystrybucji, a więc we wszystkich budynkach miasta, instytucjach miejskich, galeriach handlowych. Jest to swoisty album składający się właściwie tylko ze zdjęć i krótkiego słowa wstępnego prezydenta. Myślę, że będzie to dobra pamiątka, która zostanie w wielu domach Tarnowian na dłużej.

Na symbolicznym otwarciu wystawy obecny był prezydent miasta Tarnowa, Roman Ciepiela.

Pokazujemy jak było, jak jest. Zapewne można by jeszcze pokazać jak będzie, ale cieszymy się, że przez te 30 lat od odnowienia samorządów, od autentycznych wolnych wyborów, tak dużo w naszym mieście się zmieniło. Wiele osób przez te trzy dekady pracowało nad zmianą Tarnowa. Nie sposób wymienić wszystkich radnych, prezydentów, nadzorujących różne inwestycje, które przecież są nie tylko miejskie. Jeszcze mamy dużo do zrobienia, ale to, co za nami, to duży powód do satysfakcji.

Ekspozycja prac Pawła Topolskiego będzie także wystawiana w późniejszym czasie w różnych częściach miasta.

Posłuchaj:
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN