Tarnów miastem przyszłości?

15.02.2019

Tarnów w czołówce w rankingu miast przyszłości. Zapytani mieszkańcy mówią – ranking sobie, życie sobie.

Stolica Polski ma największy potencjał gospodarczy czy przyjazny stosunek do biznesu, ale Tarnów – wśród miast średniej wielkości – w trzech kategoriach znalazł się w pierwszej piątce.

Ranking polskich miast przyszłości przygotował zespół analityczny magazynu fDi Intelligence. Wynika z niego, że w Tarnowie życie jest tanie. Wskazuje na to pierwsze miejsce w kategorii efektywność kosztowa.

Co to oznacza? Wyjaśnia Daniela Motak, rzeczniczka magistratu.

Efektywność kosztową rozumiemy jako korzystny stosunek cen wody, paliwa i gruntów do przeciętnego wynagrodzenia brutto w mieście. Może i płace nie są tu wysokie, ale koszty życia są dość tanie w porównaniu do innych miast.

Tymczasem ranking sobie, a kiepskie płace i życie sobie – komentują mieszkańcy.

Większość żyje z miesiąca na miesiąc, trzeba się ciągle ograniczać, bo zarobki to najniższa średnia krajowa. Zapłaci się podatki, mieszkanie, rachunki i zostaje 500 zł na życie. – W Tarnowie jest zastój gospodarczy, nikt tu nie inwestuje, nie ma szans na dobrą pracę i miasto się wyludnia. – Żeby ta płaca była na starcie na poziomie 2800 zł netto, żeby można było przeżyć. – Myślę o wyjeździe za granicę, bo tam się więcej zarobi.

Drugie miejsce – po Rzeszowie – Tarnów zajął w kategorii kapitał ludzki. Tutaj o punktacji decydowały: liczba kin, łóżek szpitalnych czy dzieci korzystających z przedszkoli, a także terenów zielonych i długość życia.

Wynik mobilizuje do jeszcze większej pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy w Tarnowie.

Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie wkrótce jeszcze lepsze efekty, że przełoży się na rosnące zadowolenie mieszkańców. Dla nas to również oznacza, że praca nad poprawą jakości życia mieszkańców ciągle trwa. Dla mieszkańców ten ranking oznacza natomiast nadzieję, bo wszystko wskazuje na to, że idziemy w dobrym kierunku. Jako miasto liczymy na to, że będą tu powstawały dobrze płatne, nowe miejsca pracy. Staramy się tworzenie miejsc pracy wspierać. Zależy nam na tym, żeby ściągać do Tarnowa takie firmy, które będą oferować mieszkańcom dobre miejsca pracy.

Jeśli chodzi o dostępność do szerokopasmowego Internetu czy powierzchnię dróg, Tarnów jest na czwartej pozycji.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Daniela Motak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Nowak-Curyło, Damian Kiwior
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN