Tarnów musi wprowadzić oszczędności i zmniejszyć liczbę inwestycji. To wnioski z przeprowadzonego audytu finansowego miasta

28.06.2019

Specjaliści wskazują największe zagrożenia, które mogą wystąpić w kolejnych latach.

Trzeba wprowadzić ograniczenia, bo finanse są mocno zagrożone – mówi Krzysztof Grybionko, wiceprezes agencji ratingowej z Poznania.

– Miasto Tarnów ma dobre podstawy finansowe, ma fajną strukturę dochodów miasta. Należy zmienić ten fundament, czyli relacje dochodów do wydatków. Trzeba powstrzymać gwałtowny wzrost wydatków bieżących, po to żeby uzdrowić stan finansów miasta. To pozwoli na to, żeby w kolejnych latach spokojnie mieszkać i się rozwijać. Trochę oszczędzić, zrobić kilka ruchów, jeżeli chodzi o zarządzanie długiem, wtedy można dalej funkcjonować. Bez tych ruchów, miasto będzie na tzw. równi pochyłej.

Według radnych Prawa i Sprawiedliwości, miasto obecnie tonie w długach i nie widać perspektyw na rozwój.

Wkrótce może zabraknąć pieniędzy na wiele nowych inwestycji – mówi radny Piotr Sak.

– Prezydent sobie nuci „jest super, jest super, więc o co Wam chodzi”. A tak naprawdę wychodzi, że dalsze zadłużenie, bo jeżeli mamy na koniec roku zadłużenie na poziomie 355 milionów złotych. W tym roku mamy zabierać kolejne kredyty na blisko 150 milionów złotych. Czyli powoli zbliżamy się do bardzo poważnej granicy blisko pół miliarda zadłużenia. To powoduje w kontekście nowych perspektyw finansowych, że my nie będziemy mieli żadnych możliwości finansowania inwestycji.

Dostaliśmy wskazówki i należy działać rozważnie – mówi radny Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Kajpus.

– Należy do tego podejść bardzo spokojnie. Dlatego że audytor wskazuje jakieś obszary, a nie ma wskazania wprost, że taka sytuacja ma miejsce. Jest to taka informacja, żeby zachować pewną ostrożność, jeśli chodzi o politykę finansową miasta. Mam nadzieje, że magistrat ze spokojem i uwagą przestudiuje ten audyt. Zapozna się z nim i wprowadzi pewne działania, które zapobiegną pewnym sytuacjom, żeby one nie wystąpiły w przyszłości.

Poznańska agencja ratingowa analizowała finansowanie inwestycji, które są zaplanowane na najbliższe lata.

Sprawdzała również możliwości spłaty kredytów oraz zaciągnięcia nowych pożyczek przez tarnowski samorząd.

 

28grybionko

 

28sak

 

28kajpus

 

Posłuchaj:
Krzysztof Grybionko
Piotr Sak
Zbigniew Kajpus
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN