Tarnów ma problemy demograficzne – w Sali Lustrzanej obradował zarząd województwa

10.05.2018

Tarnowscy pracodawcy szukają pracowników, ale nie oferują takich pensji jak w większych miastach. Miasto ma kłopoty demograficzne – wynika z najnowszych danych. 

Mieszkańcy zauważają, że pomimo wielu różnorodnych ofert, są one mało atrakcyjne finansowo.

Szczególnie młodzi wolą wyjechać np. do Krakowa, czy Rzeszowa, gdzie zarobki są o wiele wyższe, a warunki zatrudnienia nieco lepsze. – Pracę można sobie znaleźć, ale ona jest nieatrakcyjna, za niskie wynagrodzenia. – Zawsze było cienko i będzie tak dalej. – Pracuję za najniższą krajową, wszystko drożeje, a zarobki stoją w miejscu. – W Tarnowie żyje się od pierwszego do pierwszego. – Na pewno Kraków czy Rzeszów ma więcej perspektyw, wynagrodzenie jest dużo wyższe tam – mówią tarnowianie.

Robert Rogala – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich tarnowskiego magistratu zauważa, że co kwartał z Tarnowa ubywa około 1% populacji. – Od wielu lat jest ten delikatny trend zmniejszających się osób zameldowanych. Patrząc na procentowy odsetek, to mamy ujemną dynamikę – dodaje.

Eksperci twierdzą, że powodów emigracji z Tarnowa jest wiele i są one inne dla każdej grupy wiekowej. Najczęściej jednak mieszkańcy Tarnowa przeprowadzają się pod miasto. Popularne są również wyjazdy za granicę, za pracą.

Ciekawe jest też zjawisko, że w Tarnowie statystycznie rodzi się więcej dzieci, ale także więcej osób umiera. Z tego powodu przyrost naturalny jest na minusie o blisko 200 osób rocznie.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN