Tarnów: W sadzie brakuje lawników

11.02.2016

Wybory uzupelniajace odbeda sie w 4 gminach. Wybrani lawnicy beda orzekac  w sprawach karnych i cywilnych przez 3 lata.  Potrzebnych jest w sumie 31 tzw. niezawodowych sedziów.

Do Sadu Okregowego konieczny jest wybór 15  lawników, do Rejonowego Sadu Pracy i Ubezpieczen Spolecznych 16.  Do konca marca mozna zglaszac do rad gmin kandydatów.  Mozna tez zglosic sie samemu.  Gotowe listy lawników gminy musza przeslac do sadu do konca maja, mówi sedzia Tomasz Koziol, rzecznik Sadu Okregowego w Tarnowie.

Za dzien pracy w sadzie lawnik dostaje  73 zl i zwrot kosztów dojazdu. Sedzia podkresla wazna role, jaka spelnia on w skladzie sedziowskim.  Lawnik, kiedy zasiada, jako czlonek skladu sadzacego dana sprawe, ma taka sama wladze, jak sedzia.  Orzeczenia zapadaja kolegialnie, a glos lawnika wazy tyle samo, co sedziego zawodowego.

Jak dodaje sedzia, prezes Sadu w Tarnowie zwrócil sie do Urzedu Miasta Tarnowa oraz do gmin: Lisia Góra, Skrzyszów oraz Dabrowa Tarnowska o dokonanie wyboru.

 
Aby zostac lawnikiem trzeba miec obywatelstwo polskie, nie miec ograniczen w prawach cywilnych i obywatelskich, miec ukonczone 30 lat, a nie wiecej niz 70.   Do tego przynajmniej srednie wyksztalcenie oraz  prace i trzeba mieszkac co najmniej od roku w miejscu, skad sie kandyduje. Dodatkowym wymogiem dla lawników przy sadzie pracy jest znajomosc prawa pracowniczego.

 

Posluchaj sedziego Tomasza Koziola, rzecznika Sadu Okregowego w Tarnowie:

 

————–

Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo(NS)-Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN