W Tarnowie potrzebny jest leksykon powstańców warszawskich

01.08.2019

W dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znany tarnowski historyk Antoni Sypek zwraca uwagę na jednym z portali społecznościowych, że taki wykaz rodowitych tarnowian bądź osiadłych w mieście osób, które brały udział w tym zrywie niepodległościowych jest konieczny.

Antoni Sypek przywołuje jedną z takich postaci

 – Rysia Türschmidt (mała dziewczynka na starej fotografii) w 1929, może 1930 roku wraz z dyrektorem, ojcem i rodziną mieszka w Tarnowie przy ul. Grottgera. Ta dziewczynka dziesięć lat później jako szesnastolatka ucieka z Tarnowa do Warszawy i wstępuje do Armii Krajowej, składa przysięgę nieco później bo nie ma siedemnastu lat, a szesnastolatków nie przyjmowali i walczy na gruzach Warszawy.

W Tarnowie powstańców warszawskich było więcej, były to osoby, które żyły obok nas – dodaje Antoni Sypek

– Kiedyś ktoś się odezwał na Facebook’u, że pamięta z lat szkolnych czyli z lat siedemdziesiątych jak mądry nauczyciel chyba z III LO wysyłał ich na Żydowską do jakiejś pani, żeby jej węgiel przynieść i zawsze ten nauczyciel mówił – ta pani była w Powstaniu Warszawskim. Jest samotna i biedna ja o tym wiem, to taka wielka zasługa tego profesora, że on wiedział. Chylę głowę przed nim, nie wiem kto to był, może profesor Halski znany patriota

W Tarnowie hołd powstańcom będzie można oddać o 16.30 na Placu Jana II Sobieskiego. O 17.00 w kościele Księży Filipinów będzie sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych powstańców. Potem przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone kwiaty i zapłoną znicze.

Posłuchaj:
Antoni Sypek
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. FB/Antoni Sypek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN