Tarnowskie stowarzyszenie tworzy pierwszą w Europie sieć profesjonalistów cyfrowych

13.10.2017

Specjalny portal Komet@ będą tworzyć naukowcy i najlepsi specjaliści cyfrowi. Celem projektu autorstwa tarnowskiego stowarzyszenia jest połączenie ekspertów edukacji cyfrowej w grupę.

– Około pół tysiąca zawodowców będzie w sieci wymieniać się doświadczeniem i opracowywać wspólnie rozwiązania dla rozwoju cyfryzacji w Polsce – mówi Krzysztof Głomb, pomysłodawca projektu i prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie.
– Chcielibyśmy, żeby to była żywa sieć, miejsce dla ludzi, którzy są profesjonalistami, żyją w różnych częściach kraju i nie mają możliwości się spotykać. Dlatego podjęliśmy zadanie, żeby usieciowić tę grupę zawodową. To są badacze, naukowcy, szkoleniowcy, trenerzy – dodaje Krzysztof Głomb.

W Polsce jest aż 9 milionów osób dorosłych, które nie korzystają w ogóle z Internetu. Jesteśmy na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o umiejętności cyfrowe. A tymczasem środowisko jest coraz bardziej nasycone technologią, w której się gubimy.

– Nie docierają do informacji, wiedzy, nie komunikują się i to jest upośledzające społecznie. Państwo w pewnym momencie nie zbudowało programu przejścia przez tę lukę technologiczną i trzeba to zbudować. Również szkoły i studia informatyczne w niewielkim stopniu przygotowują do potrzeb rynku. Nasze otoczenie, domy będą w coraz większym stopniu nasycone technologiami, więc my musimy ludzi uczyć – zaznacza Krzysztof Głomb.

Portal powstanie do końca roku. Mapa ekspertów i biblioteka cyfrowa ułatwią docieranie do rozproszonych w sieci informacji, artykułów naukowych, materiałów dydaktycznych czy badań. Projekt Komet@ wspiera finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Posłuchaj:
Krzysztof Głomb
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN