Tarnowskie szkoły zmieszczą uczniów z kumulacji roczników? Placówki szykują więcej miejsc od września

31.12.2018

Ponad dwa razy więcej uczniów niż w zeszłym roku mogą przyjąć od września tarnowskie szkoły ponadgimnazjalne. Tak brzmi deklaracja magistratu po spotkaniu z dyrektorami placówek.

Jak tłumaczy Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, nie da się dokładnie przewidzieć, ilu dokładnie uczniów ze skumulowanego rocznika będzie się ubiegać o przyjęcia do tarnowskich szkół średnich czy zawodowych. Przygotowano jednak plany m.in. na podstawie liczby zgłoszeń z ubiegłego roku.

– We wszystkich typach szkół w Tarnowie, publicznych i niepublicznych, skończy naukę około 2250 uczniów. Mamy tyle miejsc, ponieważ dyrektorzy planują przyjąć maksymalnie 5100 – 5200 osób, więc mamy duże możliwości – deklaruje Bogumiła Porębska.

Połowa miejsc przewidziana jest dla absolwentów gimnazjów, druga połowa dla absolwentów klas 8. Uczniowie ci uczyć się będą w osobnych klasach, bo do tej pory kształcili się według innej podstawy programowej.

Bogumiła Porębska uspokaja również, że nie będzie szkoły w soboty. Będzie za to nauka popołudniami czy nawet wieczorami, szczególnie w szkołach branżowych, gdzie zajęcia muszą odbywać się w specjalistycznych pracowniach.

Niezmiennie natomiast problem stanowi brak nauczycieli przedmiotów zawodowych, choć tu sytuację ratują nieco wciąż chętni do pracy nauczyciele – emeryci. Deficyt będzie także w przypadku nauczycieli chemii, fizyki oraz matematyki.

Posłuchaj:
Bogumiła Porębska
Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Barszczowski, Bartłomiej Szułakiewicz, Paweł Mazur
play
Słowo za Słowo (M) - Bogusław Kamiński
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30