Od teraz lekarze rodzinni wysyłają na badania covidowe

16.09.2020

Nie każdy pacjent z gorączką będzie kierowany na testy w kierunku koronawirusa. To lekarz zdecyduje czy są podstawy żeby zlecić takie badania – powiedział w Pulsie Regionu prezes Mościckiego Centrum Medycznego Jan Musiał.

Na antenie RDN odniósł się do nowych obowiązków lekarzy POZ.

Zgodnie z nową rządową strategią walki z koronawirusem, jeżeli poczujemy się źle i podejrzewamy, że mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną, nie dzwonimy – jak do tej pory – do sanepidu, ale bezpośrednio do swojego lekarza rodzinnego.

Teleporada ma pomóc rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia, czy konieczne są wymazy. Żeby zlecić badania covidowe musi być konkretne podejrzenie zakażenia koronawirusem – tłumaczył w Pulsie Regionu Jan Musiał.

– Lekarz przez telefon, patrząc na wywiad, który ma z pacjentem, oceniając sytuację jaka jest u pacjenta, a mam nadzieję, że pacjent nie będzie kłamał tylko będzie mówił szczerze co mu dolega, i na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję czy pacjent kwalifikuje się do tego żeby wszystkie procedury uruchomić. Tam muszą być wszystkie objawy, które kwalifikują pacjenta do podejrzenia o zakażeniu, dopiero to kwalifikuje go do badania.

Taki wymaz każdy będzie mógł zrobić w mobilnym punkcie, najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Do osób, które nie będą mogły tam dotrzeć własnym środkiem transportu, będzie wysyłana karetka wymazowa.

Resort wyjaśnia, że nowa strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.

Posłuchaj:
Jan Musiał
Cała rozmowa
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Dariusz Brzegowy
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN