Tłumy na grillowaniu z radiem RDN [ZDJĘCIA]

09.09.2018

Kiełbasa, kaszanka, karkówka czy też warzywa lub szaszłyki. Wielkie rodzinne grillowanie przyciągnęło tłumy do Amfiteatru Letniego w Ciężkowicach.

Można było spróbować potraw z grilla, przyrządzone przez kucharzy oraz radiowców. Mieszkańcy regionu z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że w ten sposób można robić różne potrawy. – Kiełbasa, cukinia oraz karkówka – wszystko odpowiednio wcześniej przygotowane. Można również spróbować potrawy drobiowe przyrządzić, udo czy pierś. Na grill można sobie pozwolić, ale nie za często. Najczęściej robię warzywa z grilla, bo to rodzina najbardziej lubi. Można też spotkać u nas karkówkę czy też kiełbaski. Karkóweczka musi być dobrze przypieczona i podana z dobrymi sosami – mówią uczestnicy imprezy.

Potrawy z grilla smakują lepiej, jeżeli jest on odpowiednio rozpalony. – Węgiel powinien być już spopielony, wtedy toksyny są uwolnione – uważa Tomasz Kuś, z restauracji „Grodzka” w Bieczu. – Wtedy wystarczy by była odpowiednia temperatura, aby kłaść odpowiednie składniki. Jeżeli mu pomożemy specjalną dmuchawą, to szybko go rozpalimy. Później kładziemy wszystko co przygotowaliśmy, czyli kiełbaski, kaszanki, burgery wołowe czy też karkówkę, która została odpowiednio wcześniej przygotowana – dodaje.

– Na dobrze rozgrzanym grillu można zrobić wiele potraw – mówi słuchacz z Grybowa Wacław Romański, który podczas imprezy dzielił się swoimi przepisami. – Mogą dojść tam warzywa, owoce, chleb, ryby czy też nawet owoce morza. Do tego trzeba mieć jednak odpowiedni grill, jeśli musimy wykorzystywać do tego odpowiednią temperaturę. Bo to zależy wszystko od produktu, który chcemy zgrillować – dodaje.

Podczas „Grillowania mistrzów” na scenie prezentowali się młodzi artyści z regionu. Na finał imprezy na scenie wystąpili „Lachersi”. Jak mówi lider zespołu Tomasz Jarosz, grillowanie wśród muzyków jest również popularne. – Jeśli mamy jakiś weekend wolny od grania, co się niewątpliwie coraz rzadziej zdarza, to siadamy w gronie rodzinnym i grillujemy. Oczywiście jest karkówka, kiełbaska, dzieci i żona lubią przypiekany chleb. Jeśli chodzi o muzykę, to wtedy raczej nie gramy, chyba że później. Ale najczęściej włączamy radio i słuchamy RDN – mówi artysta.

– Grill jest miejscem, który integruje rodziny, sąsiadów czy znajomych – uważa Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego. – Tu też dbamy o rodzinę i nie tylko mówimy, że spotykają się pokolenia. A jak jest ładna pogoda, jak mamy lato, to najłatwiej jest na świeżym powietrzu rozpalić grilla. To fantastyczne, jeśli możemy posiedzieć porozmawiać z sąsiadami, znajomymi i najbliższymi – dodaje.

Na muzycznej scenie oprócz młodych wykonawców z regionu, zaprezentował się zespół „Why Not” z Pilzna.

„Grillowanie mistrzów” zorganizowane zostało przez radio RDN Małopolska oraz Centrum Kultury i Promocji gminy Ciężkowice. Współfinansowany był również z budżetu województwa małopolskiego.

 

Posłuchaj:
Uczestnicy imprezy
Uczestnicy imprezy
Tomasz Kuś
Wacław Romański
Tomasz Jarosz - Lachersi
Stanisław Sorys - wiemarszałek małopolski
Zofia Świerczek i Jakub Uriasz "Why Not"
Zbigniew Jurkiewicz - burmistrz Ciężkowic
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy