Tornistry wciąż za ciężkie

03.06.2020

Najgorzej jest w początkowych klasach podstawówki – wynika z kontroli przeprowadzonej przez tarnowski sanepid.

Mimo że wszystkie skontrolowane placówki dawały uczniom możliwość zostawienia podręczników w szkole, nie rozwiązuje to problemu zbyt ciężkich plecaków.

Dzieci często noszą wszystkie książki – mówi radny Ryszard Pagacz.

– Pomimo tego sprawdzania w dalszym ciągu tornistry najmłodszych są przeładowane. Sam nie nosiłbym takiego ciężaru. Jest wiele do zrobienia w tej sprawie. Tornister nie musi zawierać przecież wszystkiego i tutaj jest rola nauczycieli, żeby tak organizować zajęcia, żeby nie wszystkie podręcznik trzeba było nosić.

Jak wskazują kontrole, często dzieci noszą też za ciężkie tornistry na jednym ramieniu.

Jak informuje Roman Bartuś, powiatowy inspektor sanitarny w Tarnowie, dyrektorzy szkół informują, iż w wielu przypadkach uczniowie nie korzystają z możliwości zostawienia książek, ponieważ muszą wykonać zadania czy przygotować się do lekcji.

Tymczasem przeciążone plecaki są przyczyną wielu dolegliwości nie tylko bólowych – dodaje.

– Jest niewielka tylko poprawa w noszeniu tych tornistrów bardzo ciężkich przez małe dzieci, co skutkuje potem problemami w wadach postawy, kręgosłupa. Problem zależy nie tylko od nauczycieli, ale rodziców i kontroli. Jak się okazuje, dzieci noszą zeszyty i książki również z przedmiotów, które w danym dniu nie są potrzebne.

Na ponad dwustu przebadanych uczniów w 2019 roku ciężar plecaków u 10 procent dzieci przekraczał dopuszczalny wskaźnik 15% masy ciała.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Roman Bartuś
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN