Trwa protest pracowników MOPS-u w Tarnowie. Przygotowują się do strajku

15.03.2019

Członkowie Związku Zawodowego Pracowników MOPS-u w Tarnowie są już w Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Żądają zmian w ich systemie pracy, 1000 zł podwyżki, zwrotu kosztów przejazdów, dodatków do wynagrodzenia za pracę w nocy, ujednolicenia wynagrodzeń w ośrodkach w całej Polsce.

Pracownicy socjalni domagają się też podjęcia rozmów przez ministerstwo na temat planowanych centrów usług społecznych.

Jak mówi Marta Twardy, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników MOPS w Tarnowie, w najbliższym czasie ma być przeprowadzone referendum wśród pracowników. Kolejne kroki to spór zbiorowy.

– Już zawiązał się ogólnopolski komitet strajkowy, gdzie na bieżąco jesteśmy informowani, jakie mamy podejmować działania, czekam na wytyczne z Federacji. Będzie referendum, ilu pracowników jest zainteresowanych przystąpieniem do strajku, bo musi być poparcie przynajmniej 50-ciu, żebyśmy mogli przystąpić.

Już ponad 90 proc. pracowników pomocy społecznej w Polsce wyraziło gotowość zaostrzenia protestu.

Jak mówią, praca jest bardzo trudna i obciążająca psychicznie.

– Martwimy się o nich, co się stanie, żeby nie wydarzyła się jakaś tragedia, bo czegoś nie zauważyliśmy czy nie dopatrzyliśmy. Głównie pracujemy z rodzinami trudnymi, które mają nie tylko problemy finansowe, ale z przemocą. Bywa bardzo różnie. Chodzimy w teren praktycznie same. Miałam sytuację, że weszłam do mieszkania i zostały za mną zamknięte drzwi, pan był bardzo agresywny. Zdarzają się sytuacje, że pracownik na szczęście był w towarzystwie drugiego i udało się wezwać na czas pomoc. Przeważnie są to akty agresji, zdarzają się sytuację, że pracownik został zaatakowany przez psa.

Średnia płaca pracownika MOPS w Tarnowie to ok. 2700 zł brutto.

Posłuchaj:
Marta Twardy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Piotr Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN