Trwa referendum w sprawie ogólnopolskiego strajku pracowników sieci „Biedronka”

16.02.2019

Związkowcy „Solidarności” zarzucają portugalskiemu pracodawcy złe warunki, a także nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Referendum potrwa do 30 kwietnia. Żeby było ważne musi wziąć w nim udział ponad połowa z 64 tysięcy pracowników zatrudnionych w blisko trzech tysiącach sklepów tej sieci w całej Polsce.

Mamy problemy w niektórych sklepach, bo pracownicy nie mają dostępu do informacji o naszej akcji – mówi przedstawicielka „Solidarności” sieci tych sklepów w Małopolsce, która prosi o anonimowość.

Referendum przebiega w zależności od rejonu. Na południu kraju jest nieco mnie przedstawicieli związków zawodowych. Pracownicy mają nieco gorszy dostęp do tych wszystkich naszych informacji. Bo nie ukrywam że jednak są zastraszani przez pracodawcę. Tak naprawdę nigdy nie będzie pełen dostęp do tych informacji.

Związkowcy domagają się poprawy warunków pracy, zmian zasad magazynowania, zapewnienia ochrony w sklepach w godzinach wieczornych, a także skrócenia czasu pracy w dni poprzedzające niedziele niehandlowe.

Pracodawca nie szanuje swoich pracowników – mówi związkowiec.

Nie słyszę od swoich podwładnych, żeby narzekali na wypłaty. Natomiast słyszę, ze ludzie są zmęczeni. Jest często tak, że przyjdzie nowa osoba do pracy w sklepie, popracuje dwa tygodnie i idzie na zwolnienie lekarskie. Ona po prostu nie wyrabia. A firma nie docenia starego pracownika z doświadczeniem i jej nie zależy na takim pracowniku.

Wcześniejsze rozmowy związkowców z pracodawcą zakończyły się fiaskiem. Od sierpnia ubiegłego roku są w sporze zbiorowym z zarządem portugalskiej sieci.

Przedstawiciele Solidarności mają jednak nadzieję, że do strajku nie dojdzie i uda się porozumieć z pracodawcą jeszcze przed zakończeniem referendum.

Posłuchaj:
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN