Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej

25.10.2018

Już blisko 15 tysięcy żołnierzy, w tym 12,5 tysiąca ochotników, pełni służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej w Polsce. Cały czas można też dołączyć do tej formacji – również w Nowym Sączu. Do końca tego roku w strukturach ma służyć około 20 tysięcy żołnierzy.

Ochotnicy będą mogli przejść specjalne szkolenie. – Oferujemy naszym kandydatom szkolenie w zakresie specjalności podwójnego zastosowania. Wszystko czego nauczą się u nas, w terytorialnej służbie wojskowej, będzie przydatne również w pracy zawodowej i na rynku cywilnym – tłumaczy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał dywizji Wiesław Kukuła.

Budowa tej formacji zakłada napływ 10 tysięcy ochotników każdego roku. Formowanie jednostki ma zakończyć się w 2021 roku. Wtedy w Wojskach Obrony Terytorialnej ma służyć prawie 53 tysiący żołnierzy.

Chętni powinni mieć ukończony 18 rok życia, obywatelstwo polskie i zdolności psychofizyczne do pełnienia służby.  Każdy, kto chce dołączyć do tej formacji zgłasza się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tam składa wniosek i przechodzi proces rekrutacyjny. – W ramach tego procesu jest kierowany do jednostki wojskowej w celu zapoznania się z warunkami służby. Następnie komisja rekrutacyjna, w której skład wchodzi przedstawiciel WKU i przedstawiciele dowódcy jednostki wojskowej Wojsk Obrony Terytorialnej danego kandydata, rekomendują do powołania do Terytorialnej Służby Wojskowej – tłumaczy pułkownik Marcin Żal, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Po przejściu wszystkich badań psychicznych i zdrowotnych kandydat jest powoływany na okres od roku do 6 lat do Terytorialnej Służby Wojskowej. Obecnie 30 % żołnierzy w formacji posiada wykształcenie wyższe. W WOT służbę pełni już 11% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą, niż w wojskach operacyjnych. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lata.

Posłuchaj:
Wiesław Kukuła
Marcin Żal
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN