Turyści nie zobaczą już korony najsłynniejszego drzewa Pienin

11.09.2018

Uszkodzona gałąź sosny ze szczytu Sokolicy została obcięta. Decyzję podjęli specjaliści zajmujący się chirurgią drzew po konsultacjach z Pienińskim Parkiem Narodowym. Było to konieczne, aby uratować ocalałą część drzewa.

Symbol Pienin ucierpiał podczas akcji ratowniczej w czwartek (6.09). Na pomoc rannej kobiecie przyleciał śmigłowiec TOPR i właśnie wtedy, silny podmuch wiatru z wirnika maszyny uszkodził sosnę.

– Po oględzinach specjalistów przy współudziale Pienińskiego Parku Narodowego uszkodzona gałąź została obcięta, żeby uratować pozostałą część sosny. Zostały jeszcze dwie gałęzie, ale ta najbardziej wysunięta została obcięta – informuje Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.

Według przyrodników sosna na Sokolicy liczy 500 lat i obok Trzech Koron i Przełomu Dunajca jest znakiem rozpoznawczym Pienińskiego Parku Narodowego.

Złamany fragment sosny został przekazany dyrekcji parku. Teraz gałąź będzie przebadana i poddana konserwacji.

Przypomnijmy, że kobieta poślizgnęła się i uderzyła w głowę. Okazało się, że ma wstrząśnienie mózgu. Śmigłowiec przyleciał na Sokolicę i zabrał poszkodowaną do szpitala.

Posłuchaj:
Grzegorz Niezgoda
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN