Uczczono pamięć bohaterów Bitwy o Most [ZDJĘCIA]

31.08.2019

W Biskupicach Radłowskich setki osób obejrzało rekonstrukcję Bitwy o Most z 1939 roku. Była to jedna z najważniejszych, a zarazem największych walk w południowej Polsce podczas II wojny światowej.

Podczas powstrzymania niemieckiego natarcia, Biskupice Radłowskie zostały spalone niemal doszczętnie. Spłonął także most na Dunajcu.

W trakcie tej bitwy ginęli nie tylko żołnierze, ale także cywile, mieszkańcy Biskupic Radłowskich, ale także Radłowa – mówi Marek Podraza, historyk i radny powiatu tarnowskiego. – To także zniszczone domy i gospodarstwa, które w wyniku tej bitwy uległy praktycznie całkowitemu zniszczeniu. Mimo niewielkiej liczby polskich żołnierzy, potrafiliśmy stawić dość mocny opór i tak nie oddać tak łatwo niepodległości – dodaje.

– Rokrocznie mieszkańcy gminy Radłów, a szczególnie mieszkańcy Biskupic Radłowskich tłumnie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z września 1939 roku – mówi Szymon Filarski, członek stowarzyszenia Radłowskie Forum Rozwoju, organizatora wydarzenia. – Wydarzenia te są co roku obchodzone bardzo uroczyście. Rokrocznie spotyka się wielu ludzi z całej gminy, niezależnie od tego, czy jest to inscenizacja, czy wspomnienie bohaterów z tamtych lat – dodaje.

Pokaz rekonstrukcji poprzedziło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Zgromadzeni goście złożyli także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z września 1939 roku.

Po części oficjalnej odbył się piknik historyczny. Był także pokaz broni z I i II wojny światowej.

Posłuchaj:
Marek Podraza
Szymon Filarski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN