Uczniowie chętnie pomogą sądeckim radnym

11.01.2019

Młodzi chcą mieć wpływ na rozwój Nowego Sącza. Na pierwszym spotkaniu w sądeckim ratuszu, przewodniczący samorządów szkolnych zrobili pierwszy krok do stworzenia młodzieżowej rady miasta. Uczniowie pracowali nad statutem przyszłej rady.

Zdaniem młodzieży, to bardzo dobry pomysł. – Młodzi ludzie nie mają teraz okazji, aby się wypowiedzieć. Często są pomijani przez dorosłych – mówi jeden z uczniów. – Młodzieżowa rada miasta pozwoli kreować wśród młodzieży postawy obywatelskie i dojrzałość obywatelską – dodaje kolejny.

Spośród 22 osób uczniowie wybrali pięciu uczniów, którzy będą odpowiedzialni za organizację następnych spotkań. Pierwszym tymczasowym przewodniczącym został Jakub Belski z Zespołu Szkół Społecznych Splot. – Młodzi mają zupełnie inny pogląd, inaczej widzą świat niż osoby dorosłe. Widzą inne potrzeby i reprezentują inne środowiska niż rada miasta, która została wybrana przez dorosłych obywateli – tłumaczy.

Ostateczną decyzję o powstaniu młodzieżowej rady miasta podejmą nowosądeccy radni. Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, która spotkała się z młodzieżą, popiera ich pomysł.

Być może młodzi ludzie mogliby poruszyć kwestie, które z ich perspektywy byłyby ważne. Tak naprawdę to przygotowanie młodzieży do tego, aby brać aktywny udział w pracach na rzecz swojego miasta.

Spotkanie z uczniami prowadziła Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji w Nowym Sączu. Jak przyznaje, stworzenie takiej rady ma wiele plusów i chciałaby, aby uczestniczyło w niej jak najwięcej osób. – Chciałabym, aby rzeczywiście w skład młodzieżowej rady  wchodzili reprezentanci wszystkich szkół. Aby była to grupa na tyle reprezentatywna i na tyle zaangażowana w życie Nowego Sącza, aby mieć szansę współpracy z całą młodzieżą, która przenika przez przestrzeń Nowego Sącza.

Jak dodaje, w planach jest też, aby nastoletni radni posiadali swój budżet. Młodzieżowa rada mogłaby składać interpelacje,  tworzyć propozycje, wnioski i sugestie dla dorosłej rady miasta.

Posłuchaj:
Małgorzata Belska
Jakub Belski
Iwona Mularczyk
Uczniowie
Grzegorz Pawłowski
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy