Uczniowie coraz częściej wybierają szkoły techniczne

16.04.2018

Podczas targów edukacyjnych, właśnie te placówki cieszyły się największym zainteresowaniem gimnazjalistów. Swoją ofertę prezentowały również tarnowskie szkoły zawodowe oraz licea, jednak tu liczba chętnych była zdecydowanie mniejsza.

Taką sytuacje obserwujemy już od kilku lat – mówi reporterowi RDN Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji tarnowskiego magistratu. – Technika zaczęły się odradzać, natomiast nie cieszą się popularnością szkoły zawodowe czy branżowe. Jakoś trudno młodzież przekonać do tego, że w takiej szkole zdobywa się od razu zawód. Mam nadzieje, że ten rok pokaże jakiś przełom i myślę, że ten poziom będzie coraz bardziej wyśrubowany – dodaje Bogumiła Porębska.

Szkoły techniczne uczą zawodu, a do tego zwiększają możliwości kształcenia – uważają uczniowie tarnowskich gimnazjów. – Takie szkoły dają zawód, można wiele uzyskać. Zwłaszcza jeżeli się czuje pasję do danego zawodu. Szkoła techniczna daje, oprócz wyuczonego zawodu, dobry start na życie. Można podjąć ciekawą pracę. Po liceum można mieć maturę i to jest tyle. A po technikum jest dokument, że jest się wyuczonym w danym zawodzie. Dodatkowo to nie zamyka dalszej kariery i można się kształcić na studiach – mówią naszemu reporterowi gimnazjaliści.

Podczas dwudniowych tarnowskich targów edukacyjnych szkoły miały możliwość prezentowania swoich osiągnięć. – Prezentacja fryzur czy sukienek lub konstrukcji elektronicznych zawsze będzie magnesem dla młodych – uważa Bogumiła Porębska. – Szkoły przedstawiają coraz ciekawszą ofertę. Jeżeli gdzieś się dzieją rzeczy mechaniczne, że można coś pokazać, coś się kręci, coś jest kolorowe, czy dziewczyny fryzjerki robiące loki na głowie, to jest to dość łatwe i przystępne do pokazania. Dużo trudniej jest pokazać liceum, które jest w swojej formie jednolite – dodaje dyrektor Wydziału Edukacji.

Dodajmy, że w ubiegłym roku ponad 80 procent gimnazjalistów z Tarnowa i okolic wybrało szkołę techniczną lub liceum. Do placówek uczących zawodu kierował się co dziesiąty uczeń.

Posłuchaj:
Bogumiła Porębska
Uczniowie
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN