Uczyli seniorów jak nie dać się nabrać oszustom

30.01.2020

Tarnowska policja cały czas odbiera sygnały o kolejnych próbach wyłudzeń pieniędzy. Tylko w ciągu jednego dnia takich zgłoszeń było aż 18. Pomimo wielu apeli, starsi ludzie ciągle wierzą oszustom i tracą oszczędności życia.

Policjanci razem z pracownikami ZUS-u zorganizowali specjalne szkolenie dla seniorów.

Zofia Kukla zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie przyznaje, że takie spotkania są potrzebne, bo oszuści wymyślają coraz to nowsze metody oszukiwania starszych ludzi.

– W poprzednim roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie odnotowaliśmy wyłącznie 72 takie przypadki, gdzie sprawcy dzwoniąc do osób starszych usiłowali przedstawiając się za różne osoby, czy to z rodziny, czy policjantów, czy jakichś pracowników CBŚ usiłowali wyłudzić pieniądze. Niestety w 9 przypadkach próby były skuteczne. Przedstawiając te przypadki właśnie na dzisiejszym spotkaniu z seniorami zauważyliśmy, że nadal wzbudza to bardzo duże oburzenie i też chcemy jakby wykorzystać tą okazję, ponieważ tych seniorów, których tutaj mamy już mamy takich wyedukowanych, oni są świadomi. Natomiast chcemy ich wykorzystać również jako ambasadorów naszej akcji.

Seniorzy przyznają, że często bywają łatwowierni.

– W takich sytuacjach, kiedy wykonany jest telefon do seniora, po prostu tracą głowę. Chcą pomóc, są zaskoczeni nie raz. Nie wszyscy seniorzy też uczestniczą w takich spotkaniach, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podają konto bankowe i że w ten sposób tracą duże sumy pieniężne, oszczędności często całego życia.

Jeżeli wydaje nam się, że ktoś próbuje nas oszukać, nie wahajmy się i powiadommy policję. Z telefonu stacjonarnego na numer 997 lub z komórki na 112 .

Posłuchaj:
Zofia Kukla
Uczestniczka spotkania
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN