Jak uszyć maskę ochronną?

19.03.2020

W internecie ruszyła akcja szycia masek ochronnych dla tarnowskiego szpitala. Do grupy na facebook’u #MaskidlaTarnowa dołączyło już ponad 12 tysięcy ludzi.

Taką maskę może wykonać naprawdę każdy – mówi Dorota Omylska – Bielat z Centrum Sztuki Mościce.

– Wystarczy mieć materiał płótno-bawełniany 100%. Można wykorzystać pościel. Warto ją wyprasować wcześniej i z tej bawełny dwuwarstwowo można uszyć maseczkę doszywając do niej troczki. Jeśli ktoś posiada flizelinę można ją wykorzystać, ale niekoniecznie. Czasami wystarczą dwie warstwy bawełniane. Potrzebny jest jeszcze taki drucik, ja używam florystycznego. Jego się wszywa w górną część maseczki, żeby ją ukształtować przy nosie.

Jak dodaje, uszycie jednej maseczki zajmuje od 15 minut do pół godziny.

Jak mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie Marcin Kuta, to duże wsparcie dla szpitali

– Dziękuję osobom, które taką inicjatywę wymyśliły i mobilizują inne osoby. Naprawdę wielkie podziękowania dla instytucji i osób w to zaangażowanych za ich energię i za to, że chcą nam pomóc.

Maseczki nie stanowią ochrony przed koronawirusem, ale pomogą zabezpieczyć personel i pacjentów przed infekcjami – dodaje dyrektor Kuta.

– Chcę jasno powiedzieć, że maseczki przygotowywane przez mieszkańców nie stanowią bariery przenikania wirusa. Są maseczkami, jak już pewnie większość z nas wie, chroniącymi nam usta, nos przed przecieraniem, przed przenoszeniem na rękach drobnoustrojów. Będą wykorzystywane dla opiekunów, rodziców dzieci, które przebywają na oddziale zakaźnym, dla tych, którzy przyjeżdżają na izbę przyjęć, czy dla pracowników pełniących jakieś czynności pomocnicze w szpitalu.

Na facebook’owej grupie #MaskidlaTarnowa można się także wymieniać materiałami potrzebnymi do stworzenia maseczki.

Gotowe maseczki można zostawiać w Centrum Sztuki Mościce w przedsionku wejścia głównego od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 18:00.

Należy przy tym zachować wszystkie środki ostrożności.

Posłuchaj:
Dorota Omylska-Bielat
Marcin Kuta
Anna Szczepanek, Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Artur Mularz
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN