Uwaga na boreliozę i salmonellę

21.06.2018

Rośnie liczba zachorowań – wynika z danych sanepidu. Jak zauważa zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie Danuta Litwin-Żywiec, lato to okres podwyższonego ryzyka zarażenia.

Dookoła jest coraz więcej przenoszących bakterię boreliozy kleszczy pospolitych. Owady te występują już nie tylko w lasach, ale i w ogrodach, w parkach czy rowach przydrożnych, gdzie rośnie wysoka trawa. – Przede wszystkim chodzi tutaj o stosowanie repelentów, jeżeli wybieramy się do lasu, a także o ochronę skóry, zwłaszcza kończyn dolnych, ale też rąk i karku, bo kleszcze są nie tylko w trawie. Bardzo ważne jest, żeby zawsze po takich wycieczkach obejrzeć siebie, czy kleszcz gdzieś się nie zagnieździł i usunąć go jak najszybciej – mówi Danuta Litwin-Żywiec.

Po usunięciu kleszcza należy zgłosić się do lekarza.

Salmonella jest chorobą całoroczną, jednak – jak tłumaczy dyr. Litwin-Żywiec, latem zachorowań jest więcej ze względu na temperaturę, która sprzyja mnożeniu się bakterii i utrudnia właściwe przechowywanie żywności.

Można się zarazić jedząc zakażoną żywność lub od innych osób, które jako nosiciele mogą przechodzić chorobę bezobjawowo. – Zaleca się, aby w okresach dużych upałów raczej ograniczyć spożywanie ciast z kremami, a lody, które jemy, muszą być dobrze zmrożone. Jeżeli lody są rozmrożone albo wyglądają jak zamrożone ponownie, absolutnie nie powinniśmy ich kupować. Wystarczy wyjść z toalety i nie umyć rąk, albo umyć je niedokładnie i dotknąć żywności niepakowanej, żeby bakteria salmonelli przeniosła się z człowieka na żywność – przestrzega ekspert.

Najbardziej na zachorowania narażone są dzieci, osoby starsze i z obniżoną odpornością.

Posłuchaj:
Danuta Litwin-Żywiec
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN