Uwaga na chore gołębie

06.12.2019

Blisko 20% sądeckich gołębi może cierpieć na salmonellozę. Weterynarze zwracają na to uwagę, dlatego, że w okresie zimowym znacznie częściej można natrafić na martwe ptaki. Chorych gołębi nie wolno podnosić czy dotykać, dlatego, że mogą być nosicielami groźnych dla człowieka chorób. – Widząc osłabione zwierze najlepiej więc zawiadomić Straż Miejską – wyjaśnia Jan Serwin, lekarz weterynarii.

Często możemy też zauważyć te ptaki z objawami chorobowymi. Widać, że mają niezborności ruchowe, że nie potrafią latać. Prośba moja jako lekarza weterynarii, starajmy się nie dotykać tych ptaków gołymi rękami, bo przy wystąpieniu tej choroby mogą być również inne choroby towarzyszące. Jedną z takich groźniejszych chorób, która niestety przenosi się też, na człowieka jest ornitoza.

Objawy ornitozy do złudzenia przypominają grypę, przez co jest ona często mylnie diagnozowana. Jednak jej przebieg jest o wiele ostrzejszy. Chorobą można zarazić się już dotykając ptaka, a w przypadku jej zdiagnozowania bardzo często potrzebna jest hospitalizacja.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za słowo(NS)-Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN