Uwaga – od dziś obsługę numeru 997 przejmuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie

01.10.2018

Oznacza to, że wykręcając nr alarmowy na Policję – 997, od października dodzwonimy się już nie do tarnowskiego czy innego komisariatu w regionie, lecz do krakowskiego dyspozytora. To on zdecyduje o tym, czy zgłoszenie jest zasadne, a jeśli tak, to przekaże go do lokalnej jednostki, która udzieli pomocy.

Nie będzie przekierowania, jak jest to w przypadku zgłoszeń medycznych.

Jak przekonują władze województwa małopolskiego, zmiany mają poprawić bezpieczeństwo, odciążając funkcjonariuszy w lokalnych komisariatach od nadmiaru telefonów.

– Ma to w konsekwencji przyspieszyć udzielenie pomocy – przekonuje Łukasz Bombała, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. – Zmiana ta ma spowodować odciążenie funkcjonariuszy od filtrowania tych zgłoszeń. Rolę tę przejmuje CPR w Krakowie i to operator numerów alarmowych będzie odpowiedzialny za przekazanie tylko zasadnych zgłoszeń do odpowiednich służb. Przede wszystkim chodzi o to, żeby wyeliminować zgłoszenia fałszywe, które spędzają nam sen z powiek. Stanowią dziś ponad 70 proc. – wyjaśnia Łukasz Bombała.

Dołączanie numeru 997 z powiatów Małopolski do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie rozpocznie się 1 października i potrwa do 16.

Posłuchaj:
Łukasz Bombała
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN